Neirobiologi saka, ka insults tikai šķiet pēkšņs. Īstenībā simptomi parādās jau agrāk, svarīgi tikai tikai tos atpazīt. Bet, ja reiz tā, nāvējošā lēkme (vai lēkme, kas spējīga padarīt jebkuru par invalīdu līdz mūža beigām) var tikt novērsta… Šīs pazīmes jāzina katram!
Iedomājies situāciju – tu esi parkā, un pēkšņi redzi, ka kāds cilvēks it kā “paklūp”. Tu pieej klāt un apvaicājies, vai viss kārtībā, taču ir aizdomas, ka aiz tā visa slēpjas kas ļaunāks… Lūk, 4 skaidras pazīmes, kad cilvēkam ir pirmsinsulta stāvoklis:
1. Palūdz aizdomīgo draugu vai ģimenes locekli plati pasmaidīt. Slimais to izdarīt nevarēs, vai darīs to ar lielām grūtībām.
2. Palūdz cilvēku, kurš tikko kā paklupa, pateikt kaut ko elementāru, bet vairāk par diviem vārdiem. Lai izrunā konkrēti un skaidri, piemēram: “Es paklupu, bet ar mani viss ir kārtībā, neuztraucieties”.
3. Palūdz viņu pacelt rokas virs galvas. Slimais varēs šo uzdevumu veikt tikai daļēji.
4. Palūdz viņam izbāzt mēli. Ja, mēle pagriezta sānis vai liekas šķība — uzreiz vediet viņu uz slimnīcu.
Ja jūsu tuvie cilvēki žēlojas par nejūtīgumu ekstremitātēs, galvas sāpēm, reiboņiem un krasu redzes pasliktināšanos — steigšus izsauciet ārstu! Jau pēc dažām stundām var kļūt daudz sliktāk…
Citi simptomi: strauja redzes pasliktināšanās ar vienu aci, pēkšņa vemšana bez iemesla, problēmas ar koordināciju, pēkšņa samaņas zaudēšana.
Kardiologi saka, ja jūs pastāstīsiet par šīm pazīmēm kaut vai 10 cilvēkiem, varat būt droši, ka reiz tas glābs dzīvi vismaz vienam cilvēkam!
Avots: tomajoki.lv