“Kur palicis cilvēciskums?” Tā savu vēstuli sāk Sarmīte, kura ir vecmāmiņa pirmsskolas vecuma bērnam. Abas pastaigājušās, līdz mazmeita vēlējusies uz tualeti, blakus bijis veikals “top” Kuldīgā. Nolēmusi apvaicāties, vai bērns drīkst izmantot tualeti tur, taču saņemts atteikums.
Ieejot veikalā, vecmāmiņa apvaicājusies pirmajai satiktajai pārdevējai, kura laipni parādījusi, kur atrodas labierīcības. Tiesa gan, veikalā nav tualetes apmeklētājiem, taču sapratusi, ka nepieciešams to apmeklēt bērnam, ļāvusi izmantot darbinieku labierīcības.
Taču priekšā bijusi cita pārdevēja, kura domājusi citādāk, sākusi teikt, ka esot likums, kurš liedz veikala apmeklētājiem apmeklēt darbinieku telpas, tostarp labierīcības.
Sarmīte vecmāmiņa pirmsskolas vecuma bērnam “Mana pirmsskolas vecuma mazmeita, kura ir izaugusi no pamperiem, vēl neprot saplānot tualetes apmeklējumu un paciesties pietiekami ilgi. Viņa piečurāja bikses, stāvot veikala zālē. Pārdevējai tas problēmas nesagādāja, jo viss gar bikšu malu satecēja zābaciņos.”
Sarmīte neslēpj, ka, aizbraucot mājās, mazmeitiņa ilgi pārdzīvojusi par notikušo. Oma centusies bērnam paskaidrot, ka viņa nav vainīga, un paskaidrot, viņasprāt, neiecietīgo pārdevējas attieksmi.
“Patiesībā, tā ir sava veida vardarbība pret bērnu – neatļaut apmeklēt tualeti, bet publiskā vietā likt piečurāt bikses,” uzskata Sarmīte.
SIA “Iepirkuma grupa” pārstāve Ilze Priedīte skaidro, ka Vietējais veikalu tīkls “top!” pieder 20 Latvijas uzņēmējiem, kas durvis vēris 271 veikalam visā Latvijā, līdz ar to nav vienotas politikas saistībā ar publisko labierīcību pieejamību veikalos.
Kuldīgā esot četri veikali “top!”. Šo veikalu īpašnieks ir SIA “Gabriēla”, kas nepiedāvā publiskās labierīcības, taču uzsver, ka cilvēcīgais faktors jebkurā gadījumā ir svarīgs.
“Šajā gadījumā ir radies pārpratums, un mēs atvainojamies par sagādātajām neērtībām un solām visos veikalos pārrunāt šo situāciju un atgādināt, ka cilvēcība ir pārāka par atsevišķām likuma normām,” uzsver veikalu tīkla pārstāve.