Par kādu absurdu gadījumu, atsaucoties uz žurnālā “Likums un Taisnība” iesūtīto vēstuli. Kāda jauna meitene, labi mācoties Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, iegūst stipendiju, bet tāpēc ģimene zaudē valsts pabalstu.
“Mana meita izturēja iestājeksāmenus un iestājās Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Meita saņem stipendiju, ko katru mēnesi nopelna, sasniedzot labas sekmes mācībās. Stipendiju tērē papīra, krāsu un citu mācību līdzekļu iegādei. Bet tāpēc, ka bērns saņem stipendiju, man valsts atņem ģimenes valsts pabalstu (manā gadījumā 34,14 eiro kā par trešo bērnu). Kāpēc?” raksta neizpratnē esošā māte.
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ilze Viņķele situāciju komentē šādi:
«Aprakstītais gadījums uzrāda mūsu pabalstu sistēmas vājās vietas – savstarpēji izslēdzošas atbalsta formas ģimenei, nevērtējot tās materiālo stāvokli kopumā. Manuprāt, stipendijas saņemšanai nebūtu jāpārtrauc ģimenes valsts pabalsta izmaksa, jo maksājumiem ir dažādi mērķi, proti, ģimenes valsts pabalsts ir atbalsta forma, kas tiek piešķirta par bērnu, bet stipendija ir atbalsts bērnam par sekmēm mācībās.»
Mārtiņš Šics izsakās, ka šī esot amorāla attieksme pret nākotnes nodokļus maksātājiem. Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis pauž uzskatu, ka ir atrasts veids, kā kaut ko atņemt neiedodot.
Latvijā pabalstu piešķir par katru ģimenē audzināmo bērnu no viņa viena gada vecuma sasniegšanas dienas līdz 15 gadu vecumam: par pirmo bērnu ģimenē – 11,38 eiro; par otro bērnu – 22,76 eiro, bet par trešo – 34,14 eiro.
«Likumā noteikts: „Ja bērns pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas turpina mācīties vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un nesaņem stipendiju, tad pabalstu turpina maksāt līdz 19 gadu vecumam (ja jaunietis/te nav stājies laulībā),” skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.»
Savukārt profesionālās izglītības iestādes stipendiju fondu izveido, paredzot katram izglītojamam vidēji ne mazāk kā 14,23 eiro mēnesī. Lai arī stipendiju lielumi dažādās skolās ir atšķirīgie, nereti izdevīgāk ir no stipendijas atteikties un saņemt ģimenes valsts pabalstu.
Avots: nozagts.com