Valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) “Rīga” filiālē “Rīga” konstatēti būtiski bērnu tiesību pārkāpumi, informēja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš.
Viņš norādīja, ka pēc saņemtām konkrētām sūdzībām ministrija rosināja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI) sadarbībā ar biedrību “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” veikt padziļinātu bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi šajā filiālē.
Pārbaudes laikā tika konstatēts, ka tiek pieļauta emocionāli un fiziski vardarbīga attieksme pret bērniem un atsevišķos gadījumos pakalpojumi tiek sniegti viņiem nepiemērotā vidē.
Pārbaudē secināts, ka bērniem netiek savlaicīgi veikta autiņbiksīšu nomaiņa, kas bērnam rada diskomfortu un attiecīgi arī uzvedības pārmaiņas. Bērniem nav individuālu higiēnas piederumu, bieži nav pat individuāla apģērba, skaidroja Zariņš.
Pārbaude tika konstatēts, ka filiālē “Rīga” netiek pienācīgi nodrošināta bērnu veselības aprūpe, proti, nenotiek ārstēšana atbilstoši ārsta noteiktajam plānam, netiek savlaicīgi organizētas psihiatra un stomatologa konsultācijas. Tāpat atklāts, ka pavirši un slikti organizēts bērnu audzināšanas un izglītošanas darbs. Bērniem netiek mācītas elementāras pašaprūpes iemaņas un higiēnas normas.
Pārbaudes laikā arī konstatēts, ka vispār nav redzams, ka kāds mēģinātu noskaidrot bērna viedokli ar viņu saistītajos jautājumos, kas liek secināt, ka šajā institūcijā “bērni diemžēl ir sistēmas elements, nevis personības ar individuālām vajadzībām”.
Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) skaidroja, ka pārbaudē atklātais skaidri liecina par ļoti nopietniem un būtiskiem bērnu tiesību pārkāpumiem, kas kategoriski neesot pieļaujams. “Ja šādi pārkāpumu tiktu atklāti kādā ģimenē vai audžuģimenē, tad bērni no tās acumirklī tiktu izņemti. Mums vienreiz ir jābeidz aizstāvēt institūcijas un vecās sistēmas pastāvēšanu”, uzsver Reirs.
Pēc ziņojuma par pārbaudes rezultātiem VSAC “Rīga” filiālē ministrija sākusi izvērtēt pārkāpumos iesaistīto amatpersonu konkrēto atbildību.
Filiāle “Rīga” nodrošina ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem līdz divu gadu vecumam, bērniem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem līdz četru gadu vecumam un bērniem invalīdiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu.
Avots: mixnews.lv