“Ātro” ikdiena: desmitiem izsaukumu, dzīvības glābšana, bet alga – 2.5 eiro stundā! 07.03.2017 Kāda ir neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstu ikdiena un ko viņi paši saka par haosu, kas iestājies veselības aprūpes jomā.
Medikamentu soma, kas sver aptuveni 10 kilogramus, defibrilators – vēl plus 15 kilogrami, 15 kilogramus smags plaušu mākslīgās ventilācijas aparāts, ka arī soma ar skābekli un reanimācijas soma. Ar šādu komplektu neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārsti dodas uz desmitiem izsaukumu katru dienu, strādājot diennakts maiņas. Arjē Ferbers, kurš vairāk par 20 gadiem strādā neatliekamās medicīniskās palīdzības jomā, stāsta, ka vien retos gadījumos pirms nokļūšanas notikuma vietā ārstiem ir pilna informācija par pacienta stāvokli.
NMPD reanimācijas brigādes ārsts Arjē Ferbers stāsta: Sporta valodā – gan ģimenes ārsti, gan slimnīcas ārsti strādā savā laukumā, savā vidē. Mēs vienmēr strādājam, nedrīkst teikt, ka pretinieka laukumā, bet svešā vidē, un mēs nekad, braucot uz izsaukumu, nekad nezinām, kas mūs tur sagaidīs. Visi lēmumi mums jāpieņem ļoti operatīvi, steidzīgi. Mums nebūs laika konsultēties ar saviem kolēģiem, sagaidīt rentgenu vai analīžu atbildi. Kolēģi un arī pats Arjē sevi sauc par sava darba fanu un absolūtu entuziastu. Sācis ar sanitāra amatu, šobrīd jau 12 gadus viņš strādā kā reanimācijas brigādes ārsts. Viņš saka, ka gandrīz visi šeit dienestā strādā maksimāli atļauto stundu skaitu jeb 240 stundas, lai nodrošinātu savas ģimenes. Minimālā stundas likme ārsta palīgam šeit ir nepilni 2,5 eiro. Topošie ārsti tajā skaitā arī zemā atalgojuma dēļ darbu neatliekamās medicīniskās palīdzības jomā uztver vien kā starpposmu pirms specialitātes iegūšanas, norāda reanimatologs. “Galvenā mūsu pašreizējā problēma ir darbinieku trūkums. Jo tie īstie fani, tie kolēģi, sasniedzot izdienas pensijas vecumu, aiziet prom, un tad paliek tikai jaunie ārsti, jaunie ārstu palīgi, bet bieži vien viņi uzskata šo darbu kā tikai vienu etapu, lai piestrādātu, kamēr viņi nedabūs sertifikātu savā specialitātē. Īstu fanu paliek arvien mazāk un mazāk,” uzskata Ferbers. Šobrīd Rīgas reģionā strādā 64 neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes. Medicīnas koledžā 184 ārstu palīgi iziet sertifikāciju un drīz varēs kļūt par brigāžu vadītājiem. Tiesa gan, kā norāda Rīgas reģionālā centra vadītājs dakteris Aksels Roshofs, ne visi paliks strādāt dienestā uz ilgāku laiku. Aksels Roshofs, NMPD Rīgas reģionālā centra vadītājs, skaidro: Kadru mainība ir tāpēc, ka jaunatni, protams, tikai ar saukļiem neaizrausi, ir jābūt tomēr vēl citiem parametriem. Varbūt tas skan diezgan ciniski, bet par 2,5 eiro nevar atrast krāsotāju, kas man te krāsos angāru. Es nevaru atrast arī par 3 eiro, kas man šeit zāli pļaus. Pērn dienesta ārsti ir izglābuši aptuveni 300 cilvēkus, kam apstājusies elpošana vai sirds. Gandarījums par paveikto darbu un izglābtām dzīvēm atspēko zemu finansiālo atalgojumu. Es šeit strādāju ilgi un strādāšu līdz pensijai. Šeit strādā mana sieva, tikko sāka strādāt mana meita, un mans dēls arī strādās šeit. Tas ir atrisinājums, ko var piedāvāt dakteris Ferbers no savas puses. Un es ceru, ka varbūt mana meita un mans dēls strādās šeit par cienīgāku atalgojumu,” cerību izsaka Ferbers.