Raidījums “Bez Tabu” vēsta par absurdu situāciju saistībā ar kāda bezpajumtnieka pensijas izmaksu. Lai gan vīrietis jau pirms vairākiem gadiem devies mūžībā, viņa pensijas izmaksa apturēta tikai šā gada jūlijā.
Jūmalā mītošā Ļuboca pirms 10 gadiem Solā uz ielas uzrunāja bezpajumtnieku Genādiju, kas prasīja naudu. Sievietei nabaga vīra kļuva žēl – izrādījās, ka viņam nav ne radinieku, ne dzīvesvietas, ne pastāvīgu ienākumu.
Labu gribēdama, Ļubova devusies pa dažādām iestādēm, lai bezpajumtniekam nokārtotu pensiju, jo viņš reiz strādājis algotu darbu. 2009. gadā Genādijs tika pie personu apliecinošiem dokumentiem un pensijas 97 eiro apmērā. Tā kā vīrietim nebija pastāvīga mitekļa, korespondences saņemšanai izpalīdzīgā Ļubova norādīja sava dzīvokļa adresi.
Sieviete atceras:
«
“Latvijas Pastā” atvērām viņam kontu, visas atskaites tika sūtītas uz manu dzīvokli. Redzēju, ka viņam ieskaita pensiju, kura uzreiz tiek noņemta. Pēc aptuveni pusotra gada (2010. gadā) pamanīju, ka pensija vairs netiek izņemta. Aizbraucu uz patversmi, tur pateica, ka viņš ir miris. Devos arī uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiāli, lai viņi vairs nepārskaitītu pensiju.
»
Tomēr Ļubova turpināja saņemt atskaites, ka Genādijam tiek ieskaitīta pensija. Viņa vēlreiz devās uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru Jūrmalā, lai tiktu pārtraukta pensijas izmaksa. Tomēr šā gada jūnijā, septiņus gadus pēc Genādija nāves, saņemts dokuments, kas apliecina, ka mirušais bezpajumtnieks joprojām “saņem” pensiju – 97 eiro mēnesī, un gadu gaitā kontā izveidojies iespaidīgs uzkrājums – vairāk nekā septiņi tūkstoši eiro. Turklāt jānorāda, ka krietnu pensijas daļu – 60 eiro mēnesī – saņem tiesu izpildītāja.
Kā skaidro Jūrmalas dzimtsarakstu nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja Edīte Homka, jau 2011. gadā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) tika nosūtīta aktualizācijas veidlapa, kurā norādīts – Genādijs ir miris. Savukārt PMLP pārstāve Santa Jonāte teic, ka šāds dokuments saņemts nav, tāpēc līdz pat šim brīdim Genādijs uzskatīts par dzīvu.
Tiek vēstīts, ka vēl nesen – līdz 2013. gadam – Latvijā nebija vienots sistēmas, lai ikviens attiecīgās iestādes darbinieks sistēmā varētu norādīt personas nāves faktu, tāpēc sūtīta vēstule.
Iedzīvotāju reģistrā Genādija “profils” bijis aktīvs, tāpēc radusies situācija, ka vīrietis tiesāts jau pēc savas nāves, un tiesu izpildītājs no pensijas veicis ieturējumus.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Ivonna Muzikante norāda:
«
Likumā noteikts, ka kredītiestādēm, ja pensija izmaksāta jau mirušam cilvēkam, nauda jāatgriež. Vērsīsimies arī pie tiesu izpildītāja, lai noskaidrotu visus faktus.
»
Šādu situāciju VSAA pārstāvji vēl neesot pieredzējuši, un tikšot meklēts veids, kā atgūt pēc iespējas lielāku pārmaksāto summu. Turklāt vainīgais meklēts netikšot, jo pagājis jau ilgs laiks. Šobrīd, kopš jūlija sākuma, pensijas izmaksa ir apturēta, jo kļūda sistēmā ir labota.
skaties.lv