Dažas topošās māmiņas tik ļoti ir satrauktas par mazuļa nākšanu pasaulē, ka pārdomā visas nianses – izvēlas dzemdību namu, vecmāti – ginekologu, izvēlas palātu, saliek visas lietiņas, kuras būs nepieciešamas slimnīcā. Tas viss, lai bērna piedzimšana būtu patīkams notikums, nevis murgainas atmiņas.
Bet reti kuru topošo māmiņu satrauc tas, kas pēc dzemdībām notiek ar unikālo orgānu, ko sauc par placentu. Un veltīgi. Daudzas sievietes ārsti steidzīgi mudināja parakstīt papīru, kas ļauj placentu izmantot medicīniskiem pētījumiem.
Patiešām, labos dzemdību namos placenta tiek nosūtīta histoloģiskai izpētei, bet pēc tam to utilizē. Tomēr tā nenotiek visās medicīnas iestādēs. Katrā pilsētā un dzemdību namā valda savi likumi.
Placenta pēc dzemdībām
Placentu var pārdot vai pārpārdot dārgu medicīnas vai kosmētikas preparātu ražošanai. Tāpēc arī mūsu mazuļiem nabas saite tiek pārgriezta tūlīt pēc dzemdībām. Lai saglabātu placentas „svaigumu”.
Daudzi aprūpes sniedzēji dzemdībās turpina nabassaiti nospiest jeb noklemmēt uzreiz pēc dzemdībām, pat ja tās bijušas bez sarežģījumiem, kaut gan ir labi zināmi nozīmīgi ieguvumi no nabassaites nospiešanas atlikšanas (parasti definēts 2-3 minūtes pēc dzemdībām).
Aptuveni viena trešdaļa bērna asiņu dzemdību laikā ir placentā. Puse no šīm asinīm aizplūst pie bērna pirmajā minūtē pēc dzimšanas. Pirmajās trīs minūtēs jau aptuveni 90% asiņu ir aizplūdušas pie bērna. Un šis daudzums ir līdzvērtīgs tam, kas būtu nepieciešams, lai pēc dzimšanas pilnībā apasiņotu plaušas, aknas un nieres.
Papildus tam, ka pienāk adekvāta dzelzs deva, bērni, kuru nabassaite tiek noklemmēta 2-3 minūtes pēc piedzimšanas un kuriem ir pienācīgā daudzumā pieplūdušas asinis no placentas, salīdzinājumā ar tiem, kuriem nabassaite ātri noklemmēta, ir vienmērīgāka kardiopulmonālā pāreja pēc dzemdībām.
Attiecīgi ir svarīgi savlaicīgi detalizēti apspriest visu dzemdību procesu ar personīgo vecmāti – ginekologu, un, ja ir iespēja, pēc dzemdībām placentu paņemt uz mājām un utilizēt tur.
Avots: amizanti.lv