Saskaņā ar jaunākajiem datiem par elektrības biržas cenām dažādās Eiropas savienības valstīs, Latvijā cena ir viena no zemākajām, vidēji 37,7 eiro par megavatstundu. Tā ir daudz zemāka par ES vidējo cenu.
Taču pavisam cits skats paveras, ja pēta, cik tad galu galā patērētājam jāmaksā par elektrību.
Izrādās, ka elektrības cena veido vien aptuveni trešo daļu no kopējām izmaksām. Pārējo summu veido pievienotās vērtības nodoklis, sadales tarifs un obligātā iepirkuma komponente.
Tādejādi reālā maksa par elektrību mūsu valstī ir daudz augstāka. “Saskaņā ar pārskatu Latvijas mājsaimniecībai vidēji viena kilovatstunda izmaksāja 16,29 centu. Tas ir Somijas (15,67), Francijas (16,79) un ES bagātākās valsts Luksemburgas (16,38) līmenī,” vēsta portāls.
Arī kaimiņzemēs individuālie patērētāji maksājuši mazāk — Lietuvā – 11,65 un Igaunijā – 12,64 centus.
“Tā lielākā starpība veidojas tieši uz OIK rēķina, to atbalstu, kas patlaban tiek sniegts dažādu veidu elektroenerģijas ražotājiem. Tas ir atbalsts biomasas, biogāzes, vēja stacijām, HES, koģenerācijas stacijām, lielajām gāzes spēkstacijām,” skaidro Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks.
“Valdība jau pērn uzdeva Ekonomikas ministrijai līdz šī gada martam izstrādāt risinājumus, kā samazināt OIK ietekmi uz elektrības cenu. Tagad ministrijai dots laiks vēl līdz vasaras sākumam. Piemēram, Lietuva jau pirms vairākiem gadiem atcēla OIK koģenerācijas stacijām, kas ražo gan elektrību, gan siltumu un saņem lielāko daļu valsts un patērētāju atbalsta, turpinot subsidēt vienīgi tos ražotājus, kas izmanto atjaunojamos energoresursus.”
Avots: nozagts.com