Kā vēsta raidījums “LNT ziņas”, no 2018. gada 1. janvāra mainās nosacījumi pabalstu aprēķinam jaunajiem vecākiem. To nosaka jau pērn pieņemtie likuma grozījumi. Tomēr tikai tagad atklājies, ka jauninājumi daļai vecāku būs ļoti neizdevīgi!
Ilze Ūdre ir jaunā māmiņa – viņas puisēnam Dominikam nupat palika pieci mēneši. Tikpat ilgu laiku, gaidot dēliņu, Ilze bija spiesta pavadīt gultā, jo bija radušās veselības problēmas. Līdz ar to sieviete pirmo reizi astoņu darba gadu laikā izmantoja darba nespējas lapu. Tagad atklājies – ja mazulis būtu pieteicies gadu vēlāk, Ilzes saņemtā “māmiņu alga” būtu pat par 20% zemāka. Sieviete norāda – tā ir ievērojama atšķirība.
No nākamā gada, aprēķinot jauno māmiņu pabalstus, sāks ņemt vērā arī darba nespējas, bezalgas atvaļinājuma un bērna kopšanas periodu, kurā ienākumi, loģiski, ir zemāki. No 2018. gada pabalsta aprēķinā iekļaus arī šos periodus, paternitātes un maternitātes pabalstu gadījumā ienākumus pielīdzinot 70%, bet vecāku un slimības pabalsta gadījumā – 40% no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.
Līdz ar to, ja Ilzes dēliņš Dominiks pēc mātes atgriešanās darbā saslims un sieviete atkal ņems darbnespējas lapu, saņemtie ienākumi būs niecīgi:
«”Lielākā daļa mammu cietīs un bērnudārzos ies apslimuši bērni, kas jau šobrīd ir tendence. Tie vecāki, kuri saņem daļu algu aploksnē, viņi bērnus pusslimus sūta uz bērnudārziem,” stāsta Ilze.»
Labklājības ministrija (LM) tomēr neuzskata, ka jaunie grozījumi maternitātes un slimības apdrošināšanas likumā krietni samazinātu atbalstu jaunajiem vecākiem, kuru ienākumi ir virs vidējās algas valstī. LM pārstāve Jana Muižniece norāda, ka pabalsts būs adekvāts iemaksām, kuras aprēķina periodā konkrētais cilvēks veicis sociālās apdrošināšanas budžetā. Viņa piebilst – tiek cerēts, ka grozījumi izskaudīs arī krāpšanās gadījumus:
«Analizējot šos gadījumus ļoti detalizēti, kāda ir zināmā mērā vecāku uzvedība pirms šo pabalstu piešķiršanas, nākas secināt, ka vairāk kā 90% ir šie izslēgtie periodi. Cilvēks strādā ar vidējo algu un īsi pirms pakalpojuma piešķiršanas ir gan darba nespēja, gan pēkšņi 10 000 mēnesī vidējā alga.»
Ministrija esot gatava vēlreiz izvērtēt pieņemtos grozījumus likumā. Uz to mudina arī Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisija.
«Mēs zinām, ka ir ne mazums gadījumu ar to, ka ar slimības lapām vai pat bezdarbnieku pabalstiem notiek krāpšanās, taču tiešām tas nav taisnīgi, ka no šādiem gadījumiem pat, ja viņi ir bieži, cieš tās jaunās, topošās māmiņas, kurām varbūt grūtniecības laikā radušās kādas veselības problēmas un viņas ir pirms tam maksājušas cienīgus nodokļus un tagad varbūt šī māmiņu alga būtiski samazināsies,” norādījis Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks.»
Tomēr pati jaunā māmiņa Ilze uzskata – politiķi tikai vārdos demogrāfiju sauc par prioritāti. Darbi pierādot pretējo:
«Bērni jau nedzimst tikai pabalstu dēļ, bet pabalsti ir būtisks faktors, lai izšķirtos – vai tas bērniņš būs vai nebūs, norāda Dominika mamma Ilze.”