`Tu mājasdarbus izpildīji?` Bieži mājasdarbs kļūst par reālu kauju cēloni starp bērniem un viņu vecākiem, neizpildīts uzdevums ir lielisks iemesls izsaukt māti un tēvu uz skolu, un vispār tas ir tiešs ceļš uz neizglītotību un neveiksmi. Atbildīgākie skolēni ir ieslodzīti mājas darbu uzdevumos, un kāds ir rezultāts?
Kā pareizi pildīt mājasdarbus?
Mājasdarbu veikšana ar bērnu neietekmē sniegumu un pat ne izglītības līmeni. Šis fakts ir zinātniski pierādīts. Pensilvānijas universitātes profesors Džeralds Le Tendrs publicēja savus desmit gadus ilgos pētījumus, kas skaidri parādīja skolēnu mājasdarbu nevērtību. Pārsteidzoši, bet vēl XIX gadsimtā mājasdarbi tika izmantoti kā sods skolēniem. Jo kas gan var būt sliktāk kā nogurušam bērnam atņemt brīvo laiku?
Honkongā, Taivānā un Japānā bērni saņem mazāk mājasdarbu nekā viņu vienaudži citās valstīs. Tomēr Āzijas zēni lido visu reitingu virsotnēs un ar maisiem stiepj mājās medaļas no visiem olimpiāžu veidiem! Bet vietējie skolēni izceļas ar to, ka viņiem uzdeva vidēji pa 10 stundām nedēļā, bet rezultātā iegūst tikai 10. vietu Starptautiskajā skolas izglītības kvalitātes pētījumā TIMSS. Tātad, vai ir vērts sēdēt pie burtnīcām līdz pirmajiem gaiļiem?
Vienīgais arguments mājasdarbu aizstāvēšanai: bez pastāvīgas atkārtošanas skolēns neiegaumē materiālu. Tātad, kāpēc, piemēram, Somijas skolas ir vienas no spēcīgākajām pasaulē? ”Mācīties skolā un atpūsties mājās!” – lielākā daļa skolu ievēro šo politiku. Galu galā skolotāja uzdevums ir sniegt maksimālu zināšanu stundās, lai neliktu bērniem strādāt mājās vairāk kā pusstundu pēc skolas dienas.
”Ir grūti pateikt, kam ir vairāk psiholoģisku problēmu – teicamniekam vai tam, kurš saņem divniekus. Teicamnieki ir cilvēki, kuri cenšas uztvert un ”iegaumēt” visu – satraukti bērni ar zemu pašnovērtējumu – to pašu uzsver Labokovskis.- Attiecībās ar skolu un skolotājiem, jums jābūt bērna pusē. Rūpējieties par bērniem. Nebaidieties no sliktām atzīmēm. Baidieties novest līdz riebumam pret mācībām un skolu.”
Bez tam, nebeidzamas stundas pie grāmatām un zīmuļa košļāšana nebeidzas bez sekām. Pusstunda mājasdarbu dienā -slikts stress mazajam cilvēkam. Šādi bērni slikti guļ un bieži slimo. Un vissmagāk ir sākumskolas skolēniem.
Diemžēl lielākā daļa vecāku ir pārliecināti par pretējo. Viņi tic, ka mājas darbs ir nepieciešams, lai mācītu bērnam neatkarību un disciplīnu. Neatkarīgi no tā, cik pacietīgi rūpējas pieaugušie, pārmērīgais uzdevumu apjoms rada bērniem tikai negatīvas emocijas un nožēlu par mācību.
Un kā domā tu, vai ir vērts bērnam piespiest pildīt mājasdarbus, vai arī mazajai personai ir jādod nedaudz brīvības? Padalies ar mums komentāros.