Papildus tam, ka pieteikumā kategoriski aizliegts pieļaut valodas kļūdas, tam jābūt atbilstoši noformētam un sagatavotam darba sludinājumā norādītajā valodā. Visbiežāk vēlamā valoda ir norādīta, pretējā gadījumā – CV un motivācijas vēstule jāsagatavo valodā, kurā rakstīts darba sludinājums. Motivācijas vēstule ir kandidāta nolīgtais stāstnieks – tieši pieteikums darba devējam rada priekšstatu par potenciālo darbinieku.
Lai gan motivācijas vēstules pamatu var sagatavot, lai pieteiktos vairākās darba vietās, katrs pieteikums rūpīgi jāpiemēro konkrētai vakancei un uzņēmumam.
«
“Dažkārt kandidāti pat aizmirst nomainīt uzņēmuma nosaukumu, kuram darba pieteikums adresēts. Ctrl+C – Ctrl+V nav pieeja, kas garantē panākumus. Vēl joprojām saskaramies ar pieteikumiem, kuri ir acīmredzami vispārīgi, neatspoguļojot kandidāta piemērotību darba pozīcijai. Motivācijas vēstulei jābūt detalizētai, taču tajā pašā laikā lakoniskai un konkrētai,” norāda Bikovs, piebilstot, ka kandidāti bieži vien aizmirst aprakstīt pašu galveno – motivāciju pieteikties šim darbam, tā vietā akcentējot vien personības iezīmes, bez konkrētiem piemēriem no profesionālās vai izglītības iestāžu apmaiņas programmās gūtās pieredzes, kas atspoguļotu minētās īpašības.
»
Svarīgi pieminēt prasmes, kas uzskaitītas darba aprakstā, nevis garu zināšanu un rakstura īpašību sarakstu, kuras šajā gadījumā ir maznozīmīgas. Tāpat, rakstot motivācijas vēstuli un CV, Runway Latvia vadītājs iesaka izvairīties no nozīmi zaudējušām, populārām frāzēm (ilgtspējīga domāšana, sinerģija u.tml.). Lai gan sākotnēji šķiet, ka tā tiek prezentēta kompetence, uzkrītošs vai nepiemērots vārdu lietojums panāks pretēju efektu.
Domājot par darba pieteikumu un intervijas apmeklējumu, jāaizdomājas par to, ka rīcība šodien atstāj sekas un iespaidu arī uz rītdienu, kas būtiski var ierobežot karjeras iespējas nākotnē.
«
“Ja gadās kavēt vai kādu iemeslu dēļ nav iespējams ierasties uz norunāto interviju, svarīgi piezvanīt un informēt potenciālo darba devēju. Ir gadījumi, kad darbinieks neatnāk uz pirmo darba dienu bez paskaidrojumiem, arī šādā situācijā būtu jāinformē darba devējs, minot iemeslus. Dzīvē gadās dažādi un cilvēki ir saprotoši, ja vien tiek ievērotas elementāras pieklājības un savstarpējas cieņas normas. It sevišķi, domājot starptautiskas karjeras kontekstā, bez paskaidrojuma neapmeklēta norunātā intervija vai pirmā darba diena var ierobežot karjeras iespējas – ne tikai nozares un valsts ietvaros, bet arī starptautiski. Kompānijās vienmēr ir vienota informācijas apmaiņa un darbinieku reģistrs, pat ja ir saņemts tikai CV,” skaidro Bikovs.