Šonedēļ valdība atbalstīja sarunu sākšanu ar energokompānijas Conexus Baltic Grid akcionāriem par Inčukalna krātuves akciju atpirkšanu. Latvijas valsts plāno uzņēmumā iegūt vairākumu akciju, atpērkot tās no “Gazprom”, “Itera Latvija” un Vācijas “Uniper Ruhrgas”, vēstīja TV3 raidījums “Nekā Personīga”.
Izdevās uzzināt aptuveno akciju cenu – 200 miljoni eiro. Tik varētu maksāt Inčukalna gāzes krātuve kopā ar maģistrālajiem pārvades tīkliem, kuros tagad saimnieko no Latvijas gāzes nodalītais uzņēmums Conexus Baltic Grid.
Sarunās ar Ekonomikas ministriju “Gazprom” pozīcija esot tāda, ka akcijas uzņēmums būtu gatavs pārdot un par iespējami augstu cenu.
“Nekā Personīga” vēstīja, ka turpmākajās nedēļās ministrija un katrs no “Conexus Baltic Grid” pašreizējiem īpašniekiem nāks klajā ar savu cenu. Vai darījuma summa varētu būt 200 miljoni, nekomentēja arī viens no pašreizējiem “Conexus Baltic Grid” līdzīpašniekiem “Itera Latvija” vadītājs Juris Savickis. Tomēr, ja šī cena tāda būtu, viņš pats no darījuma nopelnītu 10,9 miljonus eiro.
Tāpat raidījumā klāstīja, ka “Latvijas gāze” un vairākas privātpersonas ilgu laiku mērķtiecīgi iepirka zemi Inčukalnā un izvirzīja pretenzijas, ka tām pieder ne tikai virszeme, bet arī zemes dzīles, kur glabājas gāze. “Latvijas gāze” arī pieprasīja tiesības zemi zem krātuves privatizēt pilnībā.
Tagad Savickis ir gatavs likt lietā savu ietekmi “Latvijas gāzē”, lai, paceļot šo veco strīdīgo zemes lietu, piespiestu valsti samaksāt akcionāriem pēc iespējas vairāk. Savukārt, ja nebūs vienošanās par cenu, Savickis draud ar tiesu darbiem.
Juris Savickis, Conexus Baltic Grid padomes priekšsēdētāja vietnieks, skaidro:
“Zem Inčukalna ir zeme, kas pieder vairākiem īpašniekiem, tai skaitā Latvijas gāzei un vairākiem privātīpašniekiem. Vai jūsuprāt, šīs īpašumtiesības nebūs arī kāds arguments pie daļu pārdošanas ? Nu, es domāju, ja būs abpusēja vienošanās, es domāju, visu var atrisināt. Konflikta gadījumā, nu tad … tad būs tiesu darbi, tad. Ja nevienosies par cenu.”
Kā ziņots, līdz ar dabasgāzes tirgus atvēršanu 3.aprīlī spēkā stājās Enerģētikas likuma normas, kas paredz valsts pirmpirkuma tiesības attiecībā uz dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoru “Conexus Baltic Grid”.