Rīgā izsludināta gripas epidēmija. Vīrusa izraisīto komplikāciju dēļ bojā gājuši jau 11 cilvēki. Letālu iznākumu reti piedzīvo jaunieši, gripa ir daudz bīstamāka vecāka gadagājuma cilvēkiem un tiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas. Bet slimot jebkurā gadījumā ir nepatīkami. Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja, profesore Baiba Rozentāle pastāstīja, ko darīt, lai nesaslimtu ar gripu.
1.Mājās ir kāds, kurš ir saslimis ar gripu. Kā sevi aizsargāt?
Ko darīt, ja kāds no mājiniekiem jau ir saslimis? Kā nesaslimt pašam? Pēc infektoloģes vārdiem, ar gripu slimo cilvēku vajag izolēt – iekārtot atsevišķā istabā, ja to ļauj dzīves apstākļi. “Telpās pastāvīgi jāveic mitrā uzkopšana, saslimušais cilvēks kārtīgi jāievīsta segās un telpas jāvēdina biežāk – gripas vīruss pārvietojas ar gaisa pilienu palīdzību, tāpēc iekštelpu gaiss jāaizvieto ar svaigu gaisu. Tas pats attiecas uz situācijām, kad dzīvojat vienistabas dzīvoklī un slimnieku nav iespējams izolēt,” norāda profesore.
Attīrīt telpas no vīrusa palīdz ķiploki, kuros ir gripas vīrusu iznīcinošas vielas – fitoncīdi. Jāveido ķiploku virtenes no notīrītām un pārgrieztām ķiploku daiviņām. Ķiploku „krellītes” jāiekar istabā. Ja mājās ir zīdainītis, tad ķiploku virteni var piekārt pēc iespējas tuvāk bērna gultiņai. “Tās jāmaina ik pēc divām dienām, jo ķiploks izžūst un vairs neizdala fitoncīdus, kas lieliski tiek galā ar vīrusu,” norāda infektoloģe.
Gadījumā, ja kāds no mājiniekiem ir saslimis, arī pārējiem ģimenes locekļiem jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas izrakstīs pretvīrusu preparātus.
2.Ķiploks, sīpols, vitamīns C un ziedes deguna ejām.
Imunitātes nostiprināšanai jādzer pusotrs – divi litri šķidruma dienā. “Tas var būt parasts ūdens vai ūdens ar citronu un medu, liepziedu vai ingvera tēja, ūdens ar ogu sīrupu – jebkas, kas katram labāk garšo. Nav vērts dzert saldus un gāzētus dzērienus, jo cīņā ar vīrusu tie nav īpaši labi palīgi,” saka mediķe.
Nevajag aizmirst par ziedēm deguna ejām. “Pirms doties uz aptieku, var pakonsultēties ar ģimenes ārstu, kas pastāstīs, kādu labāk izvēlēties. Ir ziedes, kuras var iegādāties ar recepti, bet ir arī tādas, kuras pārdod bez receptes. Tās ir efektīvas un nevajadzētu šos līdzekļus ignorēt,” norāda speciāliste.
Neaizvietojams palīgs cīņā ar gripas vīrusu ir C vitamīns. “Katru dienu, lai uzlabotu organisma aizsargfunkcijas, cilvēkam nepieciešams viens grams C vitamīna. To iespējams iegādāties aptiekā šķīstošās kapsulās un lietot ik dienu pa vienam gramam. Lai uzņemtu šo nepieciešamo vienu gramu, būtu jāapēd vairāki kilogrami dārzeņu un augļu, kas nav realizējams. Visvairāk C vitamīna ir skābētos kāpostos un priežu jaunajos pumpuros. Skābētos kāpostus jāēd svaigus, tos nevajag ne vārīt, ne sautēt. Pievienojot sīpolus un ķiplokus – tie būs ne tikai salāti, bet arī spēcīgs imunitātes nostiprināšanas līdzeklis,” stāsta infektoloģe.
Un noteikti mazgājiet rokas! Jo biežāk, jo labāk. Ja kāds no mājiniekiem jau ir saslimis ar gripu, izmantojiet atsevišķus roku dvieļus, traukus mazgājiet karstā ūdenī.
Avots: https://www.riga.lv/lv