Nabadzīga cilvēka psiholoģija:
Nabags, jeb neveiksmīgs cilvēks naudu vienmēr stāda pirmajā vietā.
Cilvēks par naudu un statusu pārdod savu dzīvi – laiku un enerģiju.
Šo cilvēku var mēģināt pievilināt ar statusu, solot, ka pēc 3 gadiem, ja pastrādās no sirds tiks citā amatā, kur jau ir citas algas utt. Finalā nesaņem ne vienu, ne otru, dzīves norietā nonākot pensijā, socaprūpē.
Nabadzīgo cilveku resursu vērtību sistēma
Nauda
Statuss
Enerģija
Laiks
Bagāta cilvēka psiholoģija:
Bagātie, vai potenciāli bagātie cilvēki pirmajā vietā vienmēr liek laiku. Tāpēc bagāts cilvēks vienmēr deliģē pienākumus, pērkot citu cilvēku laiku, lai ietaupītu savējo. Deliģēšana tas ir tad, kad tu paņem savu, iedod to otram, kompensējot to ar kaut ko citu.
Bagāto cilvēku resursu vērtību sistēma
Laiks
Enerģija
Statuss
Nauda
Vai jūs zināt tādus ļaudis, kuri sporto, ceļo, atpūšas, tai pat laikā, kuriem ir samērā nopietni aktīvi, kas strādā uz viņiem? Pie tam, šo aktīvu viņiem kļūst ar vien vairāk un vairāk.
Vai jūs esat redzējuši bagātus ļaudis, kuri izskatās kā nabagi? Ģērbušies vienkārši, automašīna neizteiksmīga un kad tu jautā vizītkarti, viņam pat tādas nav, jo viņam nav ko tur uzrakstīt! Viņš nav ne firmas direktors, ne menedžeris, viņš ir tikai kaut kādu biznesa nozaru un kādu aktīvu īpašnieks. Kā tu kaut ko tādu nosauksi, ko uzrakstīsi uz vizītkartes? Viņš saka: „Uzzvani man, lai man paliek tavs numurs!”. Un jums pārsteigums, kā tā nav vizītkartes!?
Vai jūs esat redzējuši nabagus apģērbtus kā bagātniekus? Jo viņiem nauda ir pirmajā vietā, viņi demonstrē naudu. Viņiem glamūrs nozīmē patēriņa atrādīšanu. Patiesībā glamūrs ir neveiksminieku parāde. Viņi cenšas tādu pašu neveiksminieku kategorijās parādīt, ka viņi ir veiksmīgi. Nekad nav iespejams šādi uzpucejušos nabagu noturēt par bagātu, jo jau pēc trešās sarunas sekundes viss kļūst skaidrs! Un arī bagāts, vai veiksmīgs cilvēks nodod sevi jau trešajā minūtē. Sievietes to parasti sajūt ožas refleksu līmenī – tas ir nopietns, veiksmīgs čalis, bet tas tā – balamute …
Protams, viss nav tik vienkārši kā šeit uzrakstīts, bet tomēr jau šis ļauj mums salīdzināt divu tipu cilvēku resursu vērtību sistēmu!