Padomju laikos pusdienu servīze 6 personām tika uzskatīta par īstu bagātību. Greznas tasītes, šķīvji, zupas terīnes un mērces trauki lepni dižojās aiz bufešu stikla durtiņām. Dārgos traukus izņēma tikai svētku reizēs. Tos dāvināja jubilāriem, jaunlaulātajiem un amatpersonām. Īpaši vērtīgas servīzes nenonāca pārdošanā, tās iegādāties varēja tikai “caur pazīšanos”.
Šodien pastāstīsim par kolekcionāru lepnumu – pusdienu servīzēm, kuras pēc gadu desmitiem rotā ģimenes pusdienas un tējas pauzes.
Pusdienu servīze 6 personām
Porcelāna vecāko ražotni nodibināja skots Francis Gardners. Servīzes ar aristokrātu ģimeņu ģērboņiem greznoja Eiropas pilis. Īpašu interesi kolekcionāros raisīja trauki, kuri izgatavoti pirms 1920-tajiem gadiem.
Lētās tējas servīzes masu ražošanā nonāca pēc trīsdesmitajiem. Tās viegli atpazīt pēc spilgtajiem ziediem un ogām uz traukiem. No tādām tasītēm ir patīkami dzert tēju ar vecmāmiņas vārīto ievārījumu!
Duļevo
Duļevo porcelāna cienītāji viegli atpazīt pēc uzkrītošā rotājuma – purpura rozes ar lielām apaļām ziedlapām, kas uzgleznotas ar lieliem triepieniem. Šī rotājuma maniere aizņemta no gžeļas meistariem. Ar tādu maigu un aizkustinošu servīzi nebija kauns padižoties viesu priekšā! Maksā visai daudz turklāt.
Protams, tika izmantotas arī citas tehnikas. Piemēram, dekols – attēla uzklāšana uz traukiem ar trafareta palīdzību. Jāpiemin vēl viens duļevas ražotāju trauku gleznojums – maigie ceriņi. Tādas pusdienu servīzes 1960-tajos gados uzskatīja par leģendārām, tās ļoti augstu vērtē kolekcionāri.
Tomēr ir vēl dažas citas servīzes, kuras iespējams ir arī tavās mājās un tās var maksāt lielākas naudas summas.
Ej uz nākamo lapu un lasi turpinājumu!