Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu un aizturējusi cilvēku grupu par nekustāmā īpašuma piesavināšanās mēģinājumu no mirušas personas, aģentūru LETA informēja VP pārstāve Ilze Jurēvica.
Šī gada jūnijā VP sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu organizētā grupā, ar viltotiem dokumentiem cenšoties iegūt savā īpašumā mirušas personas, kurai nav mantinieku, dzīvokli, lai vēlāk to pārdotu.
Šī gada jūnija sākumā Valsts policijā tika saņemts Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas zemesgrāmatu nodaļas tiesneses iesniegumus par tiesneses rīcībā nonākušiem īpašumtiesību dokumentiem, kuri, iespējams, ir viltoti. Dokumenti, par kuriem radās aizdomas, tika iesniegti zemesgrāmatu nodaļā šī gada maijā un tie bija paredzēti, lai nostiprinātu kāda Rīgas dzīvokļa īpašumtiesības jaunam īpašniekam.
Pēc informācijas saņemšanas VP Ekonomisko noziegumu pārvaldes amatpersonas sāka izmeklēšanu, kuras laikā noskaidroja, ka noziedzīgajā nodarījumā iesaistītas vairākas personas, no kurām vienai, veicot amata pienākumus, tapa zināms, ka mirusi persona, kurai pieder nekustamais īpašums, kuram nav mantinieku. Ņemot vērā šo informāciju, aizdomās turētie veica prettiesiskas darbības, lai minēto nekustamo īpašumu iegūtu un vēlāk to pārdotu labticīgam ieguvējam.
Aizdomās par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu Valsts policija aizturēja piecas personas – 1972., 1969., 1994. un 1971.gadā dzimušus vīriešus un 1976.gadā dzimušu sievieti. Trim no aizturētajiem vīriešiem piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, savukārt aizturētajai sievietei un 1971.gadā dzimušajam vīrietim piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Pie aizdomās turētajām personām Valsts policija veica kratīšanas, kuru laikā tika izņemti vairāki priekšmeti ar pierādījumu nozīmi izmeklēšanā, tajā skaitā arī informācijas datu nesēji.
Saistībā ar minēto faktu tiks sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu organizētā grupā pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas. Par šādu noziedzīgu nodarījumu personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās. Izmeklēšana kriminālprocesā turpinās.
Valsts policija atgādina, ka nereti krāpnieki negodīgo darījumu vēlas noslēgt pēc iespējas ātrāk, tādēļ darījums var tikt steidzināts, kā arī bieži ir noteikta aizdomīgi izdevīga pārdošanas cena. Tādēļ tos iedzīvotājus, kuri grasās iegādāties īpašumu, policija aicina nesteigties ar tā iegādi un iepriekš pārliecināties par darījuma likumību. Tāpat, lai izvairītos no šādām situācijām, Valsts policija aicina iedzīvotājus jau savlaicīgi parūpēties par sava īpašuma pēctecību, sakārtojot dokumentus.
Lai novērstu iespējamus krāpšanas gadījumus īpašuma tiesību jomā, Valsts policijai jau iepriekš izveidojusies laba sadarbība ar notāriem un zemesgrāmatu tiesnešiem. Šāda sadarbība veicina iespējamu krāpšanas gadījumu samazināšanos, jo viens no šādas sadarbības ieguvumiem ir notāru un zemesgrāmatu tiesnešu iepazīstināšana ar iespējamām krāpniecības pazīmēm, ko amatpersonas savus amata pienākumus veicot, var atpazīt un par to ziņot policijai.
Avots: nozagts.com