Ielu muzikante sapelnīto naudu nogādā maiņai Latvijas Bankā, kur baņķieri atklāj, ka viena no monētām ir viltojums. Vēlāk sieviete saņem vēsti no Valsts policijas, ka uzsākts kriminālprocess. Sieviete ir neizpratnē un satraukusies, ka aizdomās par naudas viltošanu vai pretlikumīgu viltotas naudas izplatīšanu tiek vainota viņa, vēsta Bez Tabu un skaties.lv.
Linda jau vairākus gadus ar vijolspēli priecē rīdziniekus un pilsētas viesus. Par to viņai garāmgājēji pateicas ar naudiņu, pārsvarā ar monētām. Allaž monētas pret banknotēm maina Latvijas Bankā. Pēdējā viesošanās reizē baņķieri konstatēja, ka viena no monētām ir viltota. Linda bez iebildumiem to atstāja ekspertīzei bankā.
“Pēc ekspertīzes 1 eiro monētu nodeva Valsts policijai, kura, savukārt, man sūta nākamo vēstuli, kurā ziņo, ka ierosina kriminālprocesu pret mani. Sanāk, ka gluži nevainīgs cilvēks dabūjis kriminālprocesu. Piekritīsiet, tas skan diezgan biedējoši. Kas tagad būs, kad mēģināšu stāties darbā? Man prasīs, vai man nav kriminālprocesu. Bet, redz, man ir,” satraukta ir Linda.»
Tāpat sieviete uztraucas, ka kriminālprocess dēļ varētu būt apgrūtinoši ieceļot atsevišķās valstīs.
Latvijas Bankā un Valsts policijā mierina – kriminālprocess uzsākts par faktu, nevis pret Lindu.
“Nevienā valstī labticīgs viltojuma saņēmējs vai pat labticīgs izplatītājs, ja nezina, ka monēta vai banknote ir viltota un mēģina izlietot, netiek par to sodīts,” skaidro Latvijas Bankas naudas drošības eksperts Andris Tauriņš.
«Valsts policijā informē, ka, ja kriminālprocesa ietvaros izdodas pierādīt konkrētas personas vainu, persona, kura ziņojusi par viltojumu, tiek atzīta par cietušo, un šī persona tiesas ceļā var pieprasīt kompensāciju no vainīgās personas.»
Eksperti atgādina, ka, ja ir aizdomas, ka nauda ir viltota, tā jānogādā Latvijas Bankā vai Valsts policijā.