Lūk, kā dara mans draugs Valērijs. Agrā rudenī, kad sākas riekstu novākšanas laiks, viņš tos masveidā iepērk veselus. Tie nemaksā dārgi, pats galvenais ir izvēlēties riekstus ar plānu čaumalu. Tad viņš riekstus attīra no čaumalām un pārdod.
Riekstus čaumalās glabā audekla maisos vai koka kastēs, vēsās, labi vēdināmās telpās. Ja rieksti ir labi, tad no 3 kg sanāk gandrīz 2 kilogrami lobītu riekstu – taurenīšu.
Bet kā dabūt kodolu, to nesasitot? Ja to ir ļoti daudz, tad labāk izmantot speciālas ierīces vai pašgatavotus mehānismus.
Lai samazinātu nekvalitatīvas produkcijas daudzumu (sašķeltus riekstus), labākais veids, kā mājas apstākļos izlobīt riekstus, ir izmantot parastu stikla pudeli.
Šim nolūkam labi derēs šampanieša vai alus pudele. Liec riekstu uz pudeles kakliņa ar pamatni uz leju un uzsit ar āmuriņu pa rieksta „deguntiņu”. Centies sitiena spēku izlīdzināt un esi uzmanīgs!
Tādā veidā var pārsist pat viscietāko čaumalu, nesasitot kodolu. Tev atliks tikai uzmanīgi izņemt šķērssieniņu un pārdalīt kodolu uz pusēm. Ja labi iemanās, ar pudeli dienā var izlobīt 5 kilogramus riekstu stundā.
Noskaties video:
Izlobītus riekstus var uzglabāt 1 – 2 mēnešus istabas temperatūrā. Uzglabājot ilgāk tie zaudē garšu un var kļūt rūgteni.