Pirmo reizi uz pirmo klasi kopā ar bērniem dodas arī viņu vecāki. Taču viņiem gatavošanās skolai sākas krietni agrāk, vēl pirms ir noskanējis 1. septembra svinīgais pirmais zvans. Vecākiem nepieciešams atrast bērnam piemērotu skolu, iesniegt dokumentus, jau iepriekš padomāt par skolas formu, uzzināt, vai pienākas kādi pabalsti. Un galvenais jautājums: kā un kad reģistrēt bērnu pirmajai klasei pēc šī gada jaunajām izmaiņām noteikumos?
Kādā vecumā laist bērnu uz skolu?
Pamatojoties uz Vispārējās izglītības likumu, bērnam vispārīgajā izglītības iestādē mācības jāuzsāk tajā kalendārajā gadā, kurā viņam aprit septiņi gadi. Ja vecāki to uzskata par nepieciešamu, viņi var bērnu laist skolā vienu gadu agrāk vai vienu gadu vēlāk. Taču tādā gadījumā nepieciešama ārsta zīme. Pat ja bērns šķiet gatavs – raiti lasa, raksta kaligrāfiskā rokrakstā un prot ne tikai reizināšanas, bet arī Mendeļejeva tabulu, nekur nav teikts, ka viņš fiziski ir gatavs pirmajai klasei. Iespējams, ka viņš vēl ir nemierīgs, nespēj koncentrēt uzmanību, ātri nogurst. Tāpēc pirms pieņemt lēmumu par došanos uz skolu, labāk pakonsultēties ar neirologu, psihologu un ģimenes ārstu.
Kad reģistrēt bērnu pirmajai klasei?
Vecāki var piereģistrēt bērnu skolā no brīža, kad bērnam aprit pieci gadi (obligātās izglītības vecums). Var izvēlēties jebkuru vispārējās izglītības iestādi – vienalga, vai savā vai kaimiņu mikrorajonā, centrā vai otrā pilsētas galā. Pieteikumu var iesniegt vairākām mācību iestādēm vienlaicīgi. Reģistrēties iespējams skolas darba laikā gan pavasarī, vasarā, gan rudenī un ziemā. Iesniegumā noteikti jānorāda, kurā kalendārajā gadā bērns uzsāks mācības.
Kad un kā izvēlēties skolu bērnam?
Vecāki vai bērna likumiskie pārstāvji bērnu skolā var pieteikt gan ierodoties iestādē klātienē, gan pieteikumu iesniedzot elektroniski. Pieteikt bērnu skolai elektroniski iespējams, nosūtot e-pastu uz izglītības iestādi, atbilstoši noteikumos paredzētajām prasībām un parakstītu ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu. Lai bērna vecākiem būtu vieglāk izvelēties izglītības iestādi, jādodas uz interneta vietni www.e-skola.lv sadaļu „Iestāžu katalogs” – ievadot savu mājas adresi, uzzināsiet, kura ir jūsu dzīvesvietai piederīgā apkaimes skola. Turpat atradīsiet arī visu pārējo Rīgas skolu adreses.
Kādiem skolēniem skola dod priekšroku? Vai ir iespēja iekļūt „foršā skolā”?
Iesniegt pieteikumus var vairākās mācību iestādēs, taču priekšroka tiks dota tiem bērniem, kuri ir deklarējušies skolas mikrorajonā un kuriem šajā skolā mācās brālis vai māsa. Un jo ilgāku laiku bērns bijis deklarēts konkrētās skolas mikrorajonā, jo augstāka prioritāte. Daudzi vecāki, lai iekļūtu prestižā skolā, ar nolūku reģistrē bērnu tuvāk mācību iestādei.
Taču ne vienmēr ar to ir pietiekami, lai iekļūtu kārotajā mācību iestādē. Jo visaugstākā prioritāte būs bērnam, kurš jau sen pierakstīts konkrētajā rajonā un kura brālis vai māsa apmeklē skolu. Otrā prioritāte – mikrorajona „vietējie”, trešā – deklarēts Rīgā, taču citā rajonā, ceturtā – ne rīdzinieks.
Dažreiz vecāki jautā, kā var būt, ka viņi ir deklarēti mikrorajonā un dzīvo tur ilgi, taču viņu bērns pēc reģistrācijas numura rindā ir pārvietots uz leju. Tas notiek tad, ja kāds bērns, kurš mikrorajonā deklarēts ilgāk, tiek reģistrēts vēlāk, tad, vadoties pēc prioritātēm, ilgāk deklarētais bērns rindā nostājas augstāk.
Turpinājumu lasi nākamajā lapā!