Šujmašīna pat, ja tā ir veca, ir neaizvietojama lieta saimniecībā. Bet pareiza šujmašīnas noregulēšana un savlaicīga tās profilaktiskā apkope ļaus tev izvairīties no problēmām.
Visas šujmašīnas regulēšanas operācijas var iedalīt divos veidos. Pirmajā gadījumā būs vajadzīgs mehāniķis un speciāli instrumenti. Otrajā regulēšana tiek veikta ar dažādu rokturīšu, skrūvīšu un pogu palīdzību, kas atrodas uz pašas šujmašīnas.
Tādu regulēšanu pazīst katrs, kas sēžas pie šujmašīnas. Par tās vienkāršo sarežģītību šodien arī pastāstīsim.
Šujmašīnas regulēšana
1. Ķepiņas „piespiešana”
Atkarībā no auduma tipa, šuvējai var rasties nepieciešamība pastiprināt vai pavājināt ķepiņas piespiešanas stiprumu adatas plāksnei.
Izdarīt to var ar regulēšanas skrūvi, kura vecajās mašīnās atrodas augšā, tieši virs ķepiņas. „Čaikā” tā atrodas zem vāciņa.
2. „Ķemmītes” augstums
Populāros šujmašīnu modeļos atrast regulācijas disku var vietā, kur maināms „kuģītis”.
Un atkal auduma biezums tieši ietekmē zobiņu augstumu. Biezajiem audumiem jābūt augstākiem, plānajiem- zemiem.
3. Diega nostiepšana
Diska nostiepuma regulēšanai kalpo diski ar regulējošu uzgriezni. Diski piespiež diegu, kas iet caur tiem, bet regulators kontrolē tā piespiešanas līmeni.
Jāuzmanās pie diegu nomaiņas uz biezākiem. Ja netiks veikta piespieduma regulēšana, tiks stipri piespiests augšējais diegs.
Ja šuves apakšā veidojas cilpas, pirmais, kas jādara – jāpastiprina apakšējā diega nostiepums.
4. Apakšējā diega nostiepums
To regulē ar mazu skrūvīti, kura atrodas uz „kuģīša” vāciņa atsperītes. Lai noregulētu diega nostiepumu, paņem mazu skrūvgriezi un pagriez to pulksteņa rādītāju virzienā, lai pastiprināti nostiepumu, pretēji pulksteņa rādītāju virzienam, ja mazinātu nostiepumu.
Katru reizi pagriez skrūvi pavisam nedaudz un pārbaudi, vai nostiepums ir pietiekams, nošujot pārbaudes šuvi. Ja apakšējais diegs būs nostiepts par vāju, šuves virspusē veidosies cilpas. Ja abi diegi būs nostiepti par daudz, šuve sanāks stingra un mašīna veidos savilkumus, īpaši, šujot vieglus, plānus audumus.
Ir vienkāršs veids, kā pārbaudīt apakšējo diegu. Lai to izdarītu, vajag pacelt „kuģīti” aiz no tā nākošā diega. Ja kuģītis karājas, bet kuģītis nekustās, pat ja to viegli parausta, tad nostiepums ir pārāk liels un tas jāsamazina.
Ja „kuģītis” kustās bez grūtībām, nostiepums ir pārāk vājš. Ja diegs nostiepts pareizi, kuģītis, kas pakārts diegā, ja to nedaudz pakustinās, noslīdēs tikai par dažiem centimetriem un apstāsies.
Pareizi noregulēta šujmašīna kalpos labā un ilgāk. Ja lietotājs netiek galā ar regulēšanu, viņu gaida nepatikšanas: tiks aprauts diegs, krokosies audums, veidosies diegu cilpas, līkas šuves vai šuves ar dūrienu izlaidumiem. Tāpēc sarežģītās situācijās labāk izmantot meistara pakalpojumus.