Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ādai palīdz uzturēt svaigumu un mirdzumu ir kolagēns. Ko šī brīnumviela dod ādai? Kas tas īsti ir? Lasi un uzzini!
Kas ir kolagēns?
Kolagēns ir dabīgs proteīns jeb olbaltumviela, kas veido lielāko daļu cilvēka organisma struktūras. Pastāv vairāki kolagēna veidi, un katram no tiem ir kāda funkcija mūsu vielmaiņas procesos. Kolagēns organismā veido kā ādu, cīpslas, saites un visus saistaudus, tā arī matus, kaulus, skrimšļus un zobus. Ja apmēram 60% ķermeņa sastāv no dažādiem saistaudiem, tad aptuveni 80% šo saistaudu veido tieši kolagēns. Tas nozīmē, ka kolagēns ir gluži kā „līme”, kas satur kopā ķermeni un strādā kā amortizators.
Kāda nozīme ir kolagēnam ādas izskatā?
Kolagēns sastāda aptuveni 30% no ķermeņa kopējās olbaltumvielu masas. Ādai kolagēns ir vitāli svarīgs, jo veido 75% olbaltumvielu, kas atrodas ādā. Tātad – kolagēns savā būtībā veido struktūru, kas satur kopā ādu, gādā par tās elastību, kā arī jauneklīgo un veselīgo izskatu.
Kolagēnu ķermenis ražo pats, taču intensīvi tas notiek līdz apmēram 25 gadu vecumam. Pēcāk kolagēna ražošanas tempi arvien samazinās, kas, protams, ir saistāms ar pirmajām novecošanās pazīmēm, kas sāk piemeklēt cilvēku tieši šajā vecumā. Protams, uzreiz kolagēna samazinājums nav jūtams, jo organisms ir uzkrājis tā rezerves. Taču tad, kad šīs rezerves sāk izsīkt un kļūst nepietiekamas, parādās pirmās novecošanās pazīmes – smalkas līnijas sejas ādā, mazas grumbiņas un citas pazīmes. Kolagēna rezervju izsīkums norāda uz to, ka sejas āda sāk manāmi novecot. Tātad – gadiem ejot, organisms saražo arvien mazāk kolagēna, taču patērē tik pat un kolagēns gluži vienkārši sāk aptrūkties!
Kā papildināt kolagēna rezerves organismā?
Izrādās, šobrīd pastāv veseli trīs varianti:
Pirmais – pastiprināti lietot uzturā produktus, kas sekmē kolagēna ražošanu organismā. Kolagēnu satur zivju un dzīvnieku skrimšļi, kā arī daži produkti no sojas pupiņām. Savukārt ķiploki, tomāti, tumši zaļie dārzeņi (piemēram, spināti, sparģeļi), produkti, kas bagāti ar omega – 3 taukskābēm (piemēram, rieksti, treknas zivis, linsēklu eļļa), sarkanie augļi, ogas un dārzeņi (piemēram, bietes, sarkanie pipari) palīdz organismam kolagēnu ražot.
Otrais veids, kā uzņemt kolagēnu, ir lietot ādas kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir kolagēns. Kolagēns, kas pievienots, piemēram, sejas krēmam, spēj nodrošināt dziļu ādas mitrināšanu, jo labi spēj piesaistīt ūdeni un līdz ar to padarīt sejas ādu dzīvīgāku un jauneklīgāku. Taču – šis ir tikai ārējs paņēmiens, kas jūtami nepapildinās tavas kolagēna rezerves organismā. Citiem vārdiem – kamēr krēmu lietosi, efekts uz sejas ādas būs pamanāms, kolīdz pārtrauksi lietot, izzudīs arī gūtais efekts.
Izrādās, pastāv arī trešais veids: tagad iespējams tiešā veidā uzņemt tīru kolagēnu. Citiem vārdiem – palīdzēt savam organismam vairot savas ādas veselīgumu un dzīvīgo izskatu. Trešais kolagēna rezervju papildināšanas veids – īpaša kolagēna un tā peptīdu uzņemšana ar uztura kosmētikas palīdzību. Šim nolūkam tiek izmantots hidrolizēts kolagēns un kolagēna peptīdi – hidrolīzes process atbrīvo molekulārās saites, kas ļauj mūsu organismam uzņemt un galvenais – efektīvi izmantot sastāvā esošo kolagēnu. Pareizi izgatavots kolagēns satur ap 20 aminoskābēm, kuras kopumā veido 50% no aminoskābju kopuma, kas mums nepieciešams.
Ko vēl der atcerēties?
Lai gan rūpīga ādas kopšana kā ārīgi, tā iekšķīgi, nodrošina labu izskatu, tomēr pamatu pamats ir un paliek veselīgs dzīvesveids!
Tātad, lai mūsu āda būtu svaiga, skaista un jauneklīga, ļoti būtiski ir samazināt stresa līmeni ikdienā – stress novājina ādas imūnsistēmu un saistaudus! Otrkārt, nepieciešams pilnvērtīgs miegs, kura laikā ķermenis atgūst spēkus un atjaunojas. Treškārt, regulāras fiziskās aktivitātes (tostarp sekss) spēj veicināt augšanas hormonu sintēzi. Ceturtkārt, sabalansēta ēdienkarte! Vairāk svaigu dārzeņu, augļu, graudaugu, labo taukskābju (omega – 3, omega – 6 un omega – 9) uzņemšana, kā arī maksimāla cukura patēriņa samazināšana. Tāpat ir vērts rūpēties par zarnu trakta tīrību. Un visbeidzot – kaitīgo ieradumu atmešana, kā arī ādas maksimāla pasargāšana no ārējās vides kaitīgās ietekmes, galvenokārt tie ir UV stari, pret kuriem āda jāsarga visa gada garumā!