Kas ir Dirofilaria repens?
Dirofilaria repens ir nematode, kuru pieaugušās formas mitinās dzīvnieku zemādā, bet mikrofilārijas cirkulē asinsritē.
Kādas sugas var invadēties ar šo parazītu?
D. repens visbiežāk novēro suņiem, tomēr šie parazīti var izraisīt saslimšanu arī kaķiem, lauksaimniecības dzīvniekiem un atsevišķos gadījumos arī cilvēkiem
Kā notiek invadēšanās?
Ods sūcot asinis no invadēta suņa, uzņem pirmās stadijas mikrofilārijas (kāpurus) un pēc asiņu sūkšanas mikrofilārijas attīstās odā, līdz sasniedz stadiju, kad ods kļūst spējīgs inficēt definitīvo saimnieku (suns, cilvēks u.c.).
Kādas klīniskās pazīmes suņiem var novērot?
Klīniskās pazīmes nav specifiskas ierosinātājam un ne vienmēr invadētiem suņiem tās novēro.
Nereti parādās ādas klīniskās pazīmes – nieze, pietūkums, neapmatoti ādas laukumi, kreves, nodulāri veidojumi, apsārtums u.c. pazīmes. Skartajos apvidos suņiem novēro niezi, kas izpaužas ar noteikta apvidus laizīšanu, kasīšanu, košanu, radot paštraumatizāciju un sekundārus ādas bojājumus.
Kā slimība tiek diagnosticēta?
Kāpuru formas diagnosticē, izmeklējot suņa venozās/kapilārās asinis ar speciālu izmeklēšanas metodi. Pieaugušās formas parasti atrod nejauši, piemēram, kādas ķirurģijas manipulācijas laikā. Nereti, izmeklējot ādas veidojumus ar ultrasonogrāfu, var konstatēt parazīta klātbūtni veidojumā.
Ārstēšana:
Ārstēšana tiek vērsta pret kāpuru formām, pieaugušiem parazītiem, kā arī specifisku baktēriju, kurai ir endosimbiotiskas attiecības ar šo parazītu.
Profilakse:
Tā kā D. repens dirafilarioze ir zoonoze, ir svarīgi novērst cilvēku invadēšanās gadījumus. Pielietojot profilaksi, un ārstējot ar D. repens slimus suņus, tiek novērsta iespēja invadēties cilvēkam.
Profilaksi pret Dirafilariozi var iedalīt divās daļās:
1. Novērst suņu invadēšanos ar D. repens – ir pieejami arī vairāki kombinētie preparāti pret ektoparazītiem, kuru instrukcijās norādīts, ka tie paredzēti pret blusām, ērcēm un atbaida odus, knišļus.
2. Ārstēt invadētos suņus.
Dzīvnieku īpašniekiem ieteicams vērsties pie veterinārārsta, ne tikai gadījumos, kad sunim jau novēro saslimšanu, bet arī, lai izrunātu nepieciešamos profilaktiskos pasākumus, lai pasargātu savu mīluli, gan sevi no dažādām saslimšanām.
Rūpēsimies par sabiedrības veselību kopā!
Avots: LLU Mazo dzīvnieku klīnika