Ir man kāds draugs Valērijs, kurš strādā tikai rudeņos. Pavasarī un vasarā viņš dzīvo laukos vasarnīcā, bet septembrī atgriežas uz pilsētu pārziemot.
Saka, ka trīs mēnešu laikā viegli izdodas nopelnīt un iekrāt gadam uz priekšu. Viņš galvenokārt nodarbojas ar valriekstu audzēšanu.
Kā nolobīt valriekstus
Sarunā ar draugu man izdevās noskaidrot visu par valriekstiem. Reālie skaitļi mani pārsteidza. Lai būtu laba raža, nav īpašumā jābūt hektāriem lielai riekstu plantācijai.
Vidēji pieaudzis valrieksta koks var dot līdz 100 kg riekstu (ar čaumalu). Bet tas ir koks ar stumbru ne mazāku par 1m apkārtmērā, līdz tam kokam jāaug ne mazāk par 20 gadiem. Bet drīzāk visus 30 un pat vairāk. Ražojošs 10-20 gadus vecs koks var dot 20-30 kg riekstu sezonā.
Viss atkarīgs no tā, kā valrieksts aug, kādos apstākļos, kādā vietā. Liela loma ir šķirnei un laika apstākļiem. Nianšu ir daudz. Gala rezultātā nozīme ir nevis savāktajiem kilogramiem, bet gan kodolu „taurenīšu” daudzumam.
Tieši tiem ir vērtība tirgū. Daudz lētākas ir mazākās riekstu kodolu daļiņas.
Tāpēc stādīt valriekstu plantācijas un cerēt uz ātro realizāciju nesanāks. Kā arī rēķināties ar labi ražu, ja tev īpašumā aug daži veci ražojoši koki.
Tā dara mans draugs Valērijs. Agrā rudenī, kad pienāk laiks novākt valriekstus, viņš masveidā iepērk tos nelobītus. Tie nemaksā dārgi, galvenais izvēlēties šķirni ar plānām čaumalām. Pēc tam viņš loba riekstus mājas apstākļos un pārdod.
Nelobītos riekstus uzglabā sausā vēsā, labi vēdināmā vietā auduma maisos vai koka kastēs. Ja rieksti ir labi, no 3 kilogramiem nelobītu riekstu var iegūt 2 kilogramus kodolu „taurenīšu”.
Bet kā pāršķelt riekstus, neaiztiekot kodolu? Ja to ir daudz, šim nolūkam labāk izmantot speciālu ierīci. Tās ir sadzīves riekstu knaibles un paštaisītas ierīces.
Lai mazinātu iespēju iegūt mazvērtīgu produkciju, vislabākais veids, kas pieejams mājas apstākļos, ir izmantot parastu stikla pudeli.
Šim nolūkam derēs šapmanieša vai alus pudele. Uzliec riekstu uz pudeles kakliņa ar pamatni uz leju un uzsit ar āmuru pa augšdaļu. Centies vienmērīgi sadalīt sitiena spēku un esi uzmanīgs!
Tāda veidā var “atvērt” pat visstingrāko čaumalu, atstājot neskartu kodolu. Tev atliks tikai uzmanīgi izņemt šķērssienu un izņemt kodolu. Ja iemanās, var ar parastas pudeles palīdzību stundā nolobīt 5 kilogramus riekstu.
Vairāk par to, kā nolobīt riekstus, skaties video.
Nolobītus riekstus istabas temperatūrā uzglabāt 1-2 mēnešus. Ilgāk uzglabājot tie var zaudēt savu garšu un kļūt rūgti.
Ceru, ka šis riekstu lobīšanas veids palīdzēs tev sasniegt maksimālu rezultātu valriekstu pārstrādes procesā.