Kā nolobīt olu, lai čaumala nāktu nost ātri un bez problēmām? Pieredzējušas saimnieces labi zina visas olu lobīšanas viltības. Tās darbojas arī gadījumā, ja olas ir pavisam svaigas.
Kas tad jāpievieno ūdeni, kurā vārāt olas? Lasiet mūsu rakstu!
Kā nolobīt olu
Kuram gan negaršo svaigi produkti? Svaigas olas nav izņēmums. Bet nolobīt čaumalu svaigai olai ne visiem ir pa spēkam. Čaumala grūti lobās, līdzi lobās arī olas baltuma gabali un galu galā beigās rokā paliek tikai gabaliņš dzeltenuma.
Būtu labi iemācīties noteikt olu svaiguma pakāpi. Ja cilvēks vēlas saņemt svaigu preci, bet viņam tiks iedots kaut kas jau pastāvējis, tad nebūs visai patīkami. Talkā nāks parasts auksts ūdens. Liec olas bļodā ar tādu ūdeni un skaties, kas notiks.
Ja olas guļ pašā bļodas apakšā, tad tās ir ļoti svaigas. Ja olas apaļais gals balansē kaut kur pa vidu, tās ir lietojamas tikai pēc termiskas apstrādes. Bet tās olas, kuras peld pa virsu, labāk likt atkritumu konteinerā. Tur nu attiecībā par kvalitāti ir jautājumi.
Svaiguma pārbaude
Protams, vienmēr skatieties uz olu derīguma termiņu. Ja produkts ir jau ilgu laiku nostāvējis, labāk to izmest. Olu svaigumu var pārbaudīt ne tikai ar auksta ūdens palīdzību.
Piemēram, var pakratīt tās pie auss. Ja nedzirdi nekādas skaņas, tad tādu olu var droši ēst.
Un vēl viens pārbaudes veids – olu pārsit. Uzmanīgi apskati olas baltumu un dzeltenumu un novērtē tās aromātu. Nedrīkst būt ne mazākās netīkama aromāta pazīmes.
Svaigas olas dzeltenumam jābūt apaļam, baltumam staipīgam un blīvam. Šķidras un blāvas olas ar aizdomīgu smaku labāk uzreiz izmest.
Kā vienkārši un viegli nolobīt olu
Ar olu svaigumu tikām skaidrībā. Pateicoties tādiem vienkāršiem ieteikumiem, tu bez grūtībām spēsi atšķirt svaigas vistu olas no jau pastāvējušām un bojātām. Tev noteikti vajadzēs etiķi un sāli. Olas gatavojot nesteidzies. Uzmanīgi iegremdē olas katliņā ar aukstu ūdeni.
Raugies, lai ūdens pilnīgi nosegtu olas. Ļauj olām minūtes 10-15 pastāvēt. Tad pievieno vienu ēdamkaroti sāls un liec katliņu uz uguns.
Ļauj ūdenim uzvārīties, tad uguni samazini līdz minimumam. Pēc piecām minūtēm izslēdz plīti un atstāj olas katliņā vēl uz 5 minūtēm. Pa to laiku sagatavo bļodu ar aukstu ūdeni, tajā ielej 1 ēdamkaroti etiķa. Uzmanīgi pārliec olas no katliņa bļoda un ļauj olām pilnīgi atdzist.
Nolobīt tādas olas varēs pavisam viegli.
Viesi pie durvīm
Vai tu zini, ka no olām pavisam ātri var pagatavot ļoti garšīgus salātus? Kad viesi būs klāt jau pēc desmit minūtēm, bet cienāt ar sviestmaizēm galīgi negribas, no vārītām olām var pagatavot diezgan daudz dažādu salātu, no kuriem sāta sajūta nebūs mazāka, nekā no gaļas ēdieniem.
Piemēram, var pagatavot ļoti ātrus un vieglus salātus. Novāri olas, sagriez tās kubiņos, pieliec klāt sagrieztus lociņus un mazliet olīveļļas. Visu samaisi.
Redzēsi, tas ir ļoti garšīgi. Vēl var pagatavot slaveno salātu „Nisuaza” lētāko variantu. Tikai mums viss būs daudz ātrāk un vienkāršāk. Tieši tādam gadījumam, kad viesi jau gaida ko gardu.
Sastāvdaļas:
2 olas
6 ķiršu tomātiņi
50 ml olīveļļas
1 paprika
2 gurķi
80 g olīvu
100 g konservēta tunča
Lociņi
Ķiploki
Garšvielas
Pagatavošana:
1. Liec vārīties olas. Pa to laiku sagriez dārzeņus un ar dakšiņu saspaidi konservēto tunci.
2. Sagriez nolobītās olas kubiņos un pievieno tās dārzeņiem. Pievieno garšvielas, ķiplokus, zaļumus, olīvas un olīveļļu.
3. Tas arī viss, gardie salāti var doties pie viesiem. Salātu pagatavošana tev neaizņems daudz laika, bet to garša būs lieliska. Noteikti pamēģini tos pagatavot saviem mājiniekiem.
Vai tev patīk gatavot olu salātus?