Bieži vien no vecākiem cilvēkiem esam dzirdējuši stāstus par bijušajiem laikiem. Mūs vecmāmiņas un vectētiņi slavē padomju laika lietas, pasvītrojot to ilgmūžību. Vēl viņi līdz pat šim laikam gatavo dažādus pagājušā gadsimta ēdienus, atceroties pārtikas produktu augsto kvalitāti. Bet vai patiešām padomju laikos ēdiens bija tik garšīgs? Par to arī šodien parunāsim.
Esam pieraduši iepirkties lielveikalos, uzticoties dažādiem ražotājiem. Tomēr ne vienmēr prātā ienāk doma paskatīties uz produktu sastāvu. Bet aiz košās etiķetes var slēpties vesela virkne piedevu, garšas pastiprinātāju un konservantu. Vai mūsdienu ēdienu var pielīdzināt padomju laika ēdienam un kāpēc to līdz pat šim laikam uzskata par etalonu.? Stāstām.
6 interesanti fakti par padomju laika ēdienu
Nebija garšas pastiprinātāju piedevu
Visa padomju laika pārtika tika gatavota tikai no dabīgām sastāvdaļām. Pirmkārt, jau produktos nebija krāsvielu un garšas pastiprinātāju. Otrkārt, tiem nepievienoja konservantus. Tāpēc pārtikas produktiem bija daudz mazāks derīguma termiņš, nekā tagad. Dabiskais sastāvs ietekmēja arī produktu garšu. Nav brīnums, ka tā vienmēr bija vienādi laba un cilvēki par to nešaubījās.
Pilnīgi visi produkti atbilda valsts standartam. Neviena rūpnīca nevarēja atļauties nesekot stingrajiem standartiem. Bez tam, noteikumu pārkāpumam varēja sekot sods.
Gaļas produkti
Gaļas produkcija atšķīrās ar teicamu kvalitāti. Pirmkārt, bija aizliegts lietot jebkādus gaļas aizvietotājus. Otrkārt, desu ražošanai drīkstēja izmantot tikai gaļu. Nekādus subproduktus un kaulu miltus. Mūsdienās desu ražošanai izmanto tikai 30% gaļas. Viss pārējais – aizvietotāji un piedevas.
Piena produkti
Nevarēja lepoties ar piena produktu pārpilnību veikalu plauktos. Taču visi, cik bija, bija dabiskas izcelsmes. Pienā vai biezpienā nebija nekādas cietes un nekādu konservantu. Tāpēc arī piena produktu derīguma termiņš bija ievērojami īsāks, nekā mūsdienu produktiem.
Tēja
Īpaši iecienīta bija Indijas tēja ar zilonīti uz iepakojuma. Šajā produktā nebija nevienas aromātiskās piedevas vai krāsvielas. Vēl vairāk, dzērienu gatavoja speciālās tējkanniņās. Mūsdienu paciņu tēju var pagatavot pat ar aukstu ūdeni. Jau tas vien liek šaubīties par tās kvalitāti.
Preču pieejamība
Neraugoties uz redzamajiem padomju ražošanas plusiem, nereti notika situācijas, kad pieprasījums pēc konkrētiem produktiem bija lielāks nekā piedāvājums. Daudzi pārtikas produkti pazuda no veikalu plauktiem. Piemēram, banāni skaitījās greznība un ne vienmēr tos varēja nopirkt.
Dažādi var attiekties pret šo visu. Bet nevar noliegt, ka tā laika pārtikas produkti bija labas kvalitātes. Padomju pārtikas produkti tika ražoti pēc augstiem standartiem. Ceram, ka arī mūsdienu pārtikas ražotāji būs atbildīgi par savu produkciju.