- Manna tiek ražota no sīkiem kviešu grraudiņu gabaliņiem, tāpēc šī putra ir ļoti bagāta ar augu olbatumu lipekli jeb glutēnu. Šī putra var izraisīt ārkārtīgi smagu pārtijas alerģiju – celiakiju.
2. Visbiežāk mannā putra tiek gatavota bērniem, bet viens no putras mīnusiem ir tāds, ka 70% no mannas sastāva ir ciete un bērna kuņģim tā ir ārkātīgi liela slodze.
3. Manna satur augu proteīnu gliadīnu, kas “nogalina” dažādus zarnu iekaisumus. Tāpat putrā ir fitīna elementi, kuru sastāvā ietilpst arī fosfors. Šī dēļ kalcija uzsūkšanās organismā tiek apgrūtināta. Lai iegūtu trūkstošos kalcija sāļus, paratheīda dziedzeri ņem tos no kauliem. Šie sarežģītie procesi ir saistīti ar osteoporozes slimību gados vecākiem cilvēkiem, kā arī ar rahītu.
4. Mannā putra ir ārkārtīgi barojoša un var veicināt liekā svara rašanos gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tā ir reāla ogļhidrātu “bumba”: 100 g mannas ir 328 kcal. Putra ļoti ātri piepilda vēderu, bet enerģētiskā vērtība pazūd ārkārtīgi ātri.
Par laimi šos mannā putras slazdus var apiet, ievērojot šos principus:
- Mannā putru ēdiet ne biežāk kā vienu reizi 7 – 10 dienās.
- Neiekļaujiet mannu bērna ēdienkartē, ja mazais nav sasniedzis vismaz viena gada vecumu. Bērniem līdz trīs gadu vecumam putru neiesaka lietot vairāk kā divas reizes nedēļā.
Jebkurš produkts cilvēka organismam ir derīgs, ja tiek lietots ar mēru!