Lielbritānijā, pēc terorakta, ko sarīkojis terorists pašnāvnieks Salmans Abedi Mančestras arēnas foajē pirmdienas vakarā pēc amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta, nogalinot 22 cilvēkus, ir ieviests kritiskais terorisma draudu līmenis. Tieši šajā valstī dzīvo un strādā visvairāk mūsu emigrējušo tautiešu. Portāls liepajniekiem.lv sazinājies ar latviešiem Lielbritānija, lai uzklausītu viņu pārdomas pēc notikušā uzbrukuma.
Inta, kura dzīvo un audzina meitiņu Londonā stāsta: “Protams, cilvēki ir nobijušies! Nākošajā dienā pēc traģēdijas, braucot ar taksi, šoferis apliecināja, ka cilvēki baidās. Tāpēc ne viens vien sabiedriskā transporta vietā izmanto takša pakalpojumus.
Arī mana Anglijas draudzene, latviešu meitene, kas tajā dienā vakarā devās uz dabu, atzina, ka jūt bailes braukt ar vilcienu, ka nepārtraukti vērojusi, vai tikai tuvumā nav kāds aizdomīgs “barbarisks nezvērs”, kā Mančestras spridzinātāju pašnāvnieku iedēvējuši preses ļaudis.”
“Es un arī pārējie jau apzināmies, ka mēs nevaram mūsdienās vairs būt droši nekur – nezinām, vai sprādziens neatskanēs tepat bērnu rotaļu laukumā, pilsētas centra lielveikalā, metro stacijā un darbadienas beigās sastrēgumā iesprūdušā autobusā,” turpina Inita.
“Negrasos tuvākajā laikā apmeklēt masu pasākumus, kā piemēram populāru mākslinieku koncertus, vai, teiksim Praida Parādi Birmingemā 27.maijā, kas ar savu krāšņumu un ekstravaganci vienmēr pilsētā pulcē lielu skaitu apmeklētāju pašā pilsētas centrā, no automašīnu kustības norobežotā teritorijā.
Jā, Latvijā tagad šķiet mierīgāk, salīdzinot ar Lielbritāniju,” atzīst Inita.
«
“Bet vai tas liks latviešiem pārcelties atpakaļ uz dzimteni?” taujā sieviete.
»
Inita pauž savu viedokli: “Iespējams, kādam retajam. Tie, kas šeit dzīvo, lielākoties jau ir iekārtojušies, te ir darbs, daudziem apkārt jau paprāvs skaits ar radiniekiem, tāpēc krasi kaut ko mainīt vairs negribas. Protams, ja vien kādu neskars līdzīga traģēdija. Jācer, ka ne. Jācer, ka pasaulē varētu iestāties miers. Jācer…”
Savukārt portāla liepajniekiem.lv uzrunātā Larisa, kura jau vairāk nekā 10 gadus dzīvo un strādā Lielbritānija, visam notiekošajam velta skarbus vārdus: “Man jau sāk šķist, ka tā jau paliek kā norma, lai cik stulbi tas neizklausītos. Turklāt ne tikai Lielbritānijā, bet visur apkārt. Nelaimes taču notiek ne tikai saistībā ar Lielbritāniju, teroristu aktivitātes ir visā pasaulē.
Iespējams, lielpilsētās dzīvojošie varētu apspriest domu pārcelties uz mazpilsētām. Vai vismaz neapmeklēt lielus pasākumus.”
Larisa atzīmē, ka pēc notikušā terorakta, ne viņai, ne viņas tuviniekiem nebija ne doma atgriezties dzimtenē: “Man pat tāda doma galvā neienāca – braukt atpakaļ. Ja godīgi, neesmu arī neko tādu dzirdējusi no draugiem un paziņām.
Nedomāju, ka šobrīd ir īpaši droši arī Latvijā, ņemot vērā saspīlētās attiecības ar Krieviju.”
Arī liepājnieks Mareks, kurš uz Lielbritāniju darba meklējumos devies ekonomiskās krīzes laikā, pauž savu viedokli:
“Ne jau spridzināšana baida mūsējos, bet gan brexit. Nupat dēļ tā pat tādi sāk strādāt, kuri četrus līdz sešus gadus nosēdējuši uz pabalstiem. Man radusies sajūta, ka mūsu tautieši par dzīvību nebaidās, bet par iespēju arī turpmāk saņemt pabalstus gan. Dažs atzīst, ka ir tādā stresā, ka murgi naktīs nākot.”