Ņemot vērā, ka straujā vīrusa izplatīšanās var pamatīgi ietekmēt ne tikai pašus cilvēkus, bet arī darbus un veidus, kā cilvēki pelna sev iztiku.
Ir saprotama lieta, ka ikvienam no mums aizvien vairāk satrauc jautājums, vai man vēl būs darbs, ja cilvēki paliek aizvien piesardzīgāki dažādu preču un pakalpojumu iegādē. Lai kaut kā mazinātu šo spriedzi, ir ļoti vērtīgi iegaumēt vairākas lietas jeb tiesības, kuras tev ir kā darbiniekam.
Kāds vīrietis ir ļoti detalizēti aprakstījis, ko darbinieks drīkst darīt:
“Pēdējās dienās pie manis aizvien biežāk griežas darbinieki, kuru tiesības darba devējs pārkāpj, kā ieganstu izmantojot COVID-19. Tā kā ir grūti atbildēt tik lielam skaitam interesentu, pirmdien tiks ierakstīts video, kurš būs redzams manā facebook profilā – nākošnedēļ, katru dienu būs informācija darbiniekiem un arī darba devējiem – kā pareizi rīkoties darba tiesisko attiecību jomā. DALIES AR ŠO INFORMĀCIJU AR SAVIEM RADIEM, DRAUGIEM, PAZIŅĀM!
Tagad daži padomi darba ņēmējiem:
1. Neko neparaksti steigā – steiga parasti liecina par darba devēja negodīgiem nolūkiem! Tevi neviens nevar piespiest parakstīt pušu vienošanos (DL 114. pants) vai rakstīt atlūgumu (DL 101.1.). Ja Tev neļauj rīkojuma vai vienošānās projektu paņemt uz mājām, lai konsultētos, bet liek izlemt visu uzreiz un uz vietas – tas nozīmē, ka Tevi grib apšmaukt!
2. Parakstot pušu vienošanos par darba attiecību partraukšanu vai atlūgumu, Tu nesaņemsi atlaišanas pabalstu!
3. Darba devējs nav tiesīgs piespiest Tevi ņemt bezalgas atvaļinājumu!
4. Darba devējs nav tiesīgs bez Tavas rakstiskas piekrišanas samazināt Tavu darba dienas vai nedēļas ilgumu vai darba algu! Ja Tu tomēr tam piekrīti – darba devējam vēl veselu mēnesi ir jāmaksā iepriekšējā alga!
5. Ja darba devējs paziņo, ka darbs tiek pārtraukts un nevienam uz darbu nav jānāk, pieprasi rakstisku rīkojumu par to, jo citādi vēlāk Tevi var atlaist par neierašanos darbā!
6. Ja darba devējs vēlas samazināt darbinieku skaitu un Tevi atlaist – tam ir jābūt noformētam rakstiski un atlaišana nevar notik ātrāk kā 30 dienas, no uzteikuma saņemšanas brīža. Šādā gadījumā Tev ir tiesības saņemt atlaišanas pabalstu, kura lielums ir atkarīgs no nostrādātiem gadiem (DL 112).
7. Darba devējs nav tiesīgs Tevi atbrīvot no darba slimības vai atvaļinājuma laikā, ja vien netiek likvidēts uzņēmums un Tu neslimo vairāk kā 6 mēnešus pēc kārtas vai vairāk par gadu -trīs gadu laikā.
8. Slimības laikā Tev nav pienākums kontaktēt ar darba devēju un parakstīt jebkādus dokumentus. Protams, ka darba devēju būtu vēlams informēt par paredzamo/prognozējamo slimības ilgumu.
9. Darba devējs ir tiesīgs nodarbināt Tevi darbos, kas nav paredzēti darba līgumā, bet par to atalgojumu maksā ne mazāku, kāds Tev ir šobrīd. Ja šis jaunais darbs ir jādara papildus esošajam, tad Tev ir tiesības saņemt piemaksu!
10. Darba devējs ir tiesīgs mainīt atvaļinājuma grafiku un piešķirt Tev ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Darba devējam ir pienākums atvaļinājuma naudu izmaksāt pirms atvaļinājuma pilnā apjomā.
Šie ieteikumi nav domāti, lai terorizētu darba devēju, jo viņam arī šobrīd var klāties smagi, bet māki aizstāvēt savas tiesības un izvērtē situāciju!”