Ja jūs pērkat produktus, kas ikdienas uz Jums raugās lielveikalos, tad izlasiet šo informāciju. Diemžēl, veikalos lielākā daļa produktu ir bīstami, nevis uzturvērtības ziņā bagāti un videi draudzīgi. Protams, īpašas kontroles institūcijas uzrauga pārtikas produktu kvalitāti, tomēr ēst vai neēst to vai citu ēdienu izvēlas katrs pircējs atsevišķi.
1. Produkti, kas satur ĢMO
Zemesrieksti – gēnu inženierijas rezultātā šajos riekstos izmanto petūnijas gēnus. Lielās devās šī viela var būt toksiska. Vai jūs iegādātos šādu produktu zinot, ka pat kukaiņi šos riekstus neēd?
Konservēti zaļie zirnīši, konservēta kukurūza, citu valstu kartupeļi, krabju nūjiņas, šķīstošais kakao.
2. Nātrija glutamāts E-621
Vienkārši paņemiet kādu produktu un palasiet tā sastāvu. Ja starp uzskaitītajām sastāvdaļām ieraugiet garšas pastiprinātāju nātrija glutamātu, tad lieciet šo produktu nost. Mūsdienās šis konservants tiek pievienots gandrīz visam, tāpēc esiet uzmanīgi! Daudz veselīgāk ir pirkt bioloģisku pārtiku.
3. Saldinātāji
Ne visi saldinātāji ir kalorijām bagāti, tomēr mūsdienās saldinātājs tiek pievienots pat tādiem produktiem, par kuriem neiedomāsimies. Kad cilvēks lieto saldinātājus, kas aizvieto cukuru, organisms sajūt “saldo” garšu un domā, ka kuru katru brīdi saņems ogļhidrātus. Rezultātā organisms jutīs nepārtraukti bada sajūtu.
4. Sālītas siļķes plastmasas iepakojumos
Siļķe vienmēr ir jāuzglabā eļļā, nevis etiķī vai vīnā, tikai tā to iespējams saglabāt svaigu! Ja siļķe ir bez eļļas, tātad ir pievienots arī urotropīns (pārtikas piedeva E239). Urotropīns pati par sevi nav kaitīga viela, taču, reaģējot ar etiķi, veidojas formaldehīds – bīstama inde, kas veicina onkoloģiskās un daudzas citas slimības.
5. Ātri pagatavojamās putras ar pievienotiem aromatizētājiem un sintētiskajām krāsvielām
Jo īpaši tas attiecas uz produktiem, kas satur it kā “dabīgas” piedevas, piemēram, ābolus, banānus, avenes, bumbierus utt. Tās, protams, nav dabīgas sastāvdaļas.
6. Bārbeles
Pārsteidzoši, bet šīs ledenes spēj galdautā izdedzināt caurumu! Pārbaudiet paši: samitriniet bārbeli un atstājiet to uz auduma gabala. Šo konfekšu pagatavošanā izmanto ārkārtīgi spēcīgu esenci.
7. Transtaukskābes
Sviests ar 72,5% tauku saturu satur zemas kvalitātes augu eļļu ar ūdeņradi. Sviestā ar kvalitatīvu eļļu būs vismaz 82,5% tauku, ja neizdodas atrast šādu sviestu, tad veselīgāk ir lietot saldā krējuma sviestu.
8. Mazsālītie sarkanie ikri
Līdzīgi kā ar mazsālīto siļķi sarkanie ikri ilgi nesaglabājas, tāpēc tos var tikai iesālīt vai sasaldēt. Ja pērkat mazsālītus sarkanos ikrus, tad tiem ir pievienota vai nu citronskābe vai arī urotropīns, bet beigu beigās šis produkts saturēs formaldehīdu.
9. Kukurūzas pārslas
Pārslu grauzdēšanas procesā (140 grādos) parastais cukurs sadegtu, tāpēc kukurūzas pārslās izmanto cukura aizvietotāju ciklamātu. Turklāt kukurūzas pārslas ir ĢMO.
10. Marmelāde
Mūsdienās nopērkamā marmelāde ir ķīmiski izveidota, tajā nav atrodams nekas dabīgs.