Puikas neaug mierīgi un rāmi savā nodabā. Ja puika nepārtraukti atrodas jūsu uzmanības lokā, tad jūs pamanīsiet, kā mainās viņa enerģētika noteiktos dzīves posmos. Zēnu audzināšanas uzdevums ir censties saprast, kas bērnam nepieciešams katrā dzīves posmā. Par laimi mazi zēni uz pasaules ir jau labu laiku. Katrā pasaules kultūrā zēnu audzināšana ir bijis izaicinājums, un katra kultūra šim jautājumam ir piegājusi citādi. Tikai pēdējās desmitgadēs, kad dzīves ritms ir palicis tik straujš, mēs esam piemirsuši par noteiktām audzināšanas metodēm.
Šie trīs posmi, kurus apskatīsim ir universāli un pastāvējuši cauri laikiem. Bieži vien šos principus pārrunājot ar vecākiem, dzirdam izsaukumu “Tieši tā!”
Īsi par trijām audzināšanas stadijām
- Pirmā stadija aptver posmu no dzimšanas līdz sešiem gadiem. Tas ir posms, ka mazs zēns visciešāk ir saistīts ar savu māti. Puika ir “viņas” pat ja tēvs spēlē lielu lomu bērna dzīvē. Audzināšanas mērķis šajā posmā ir dot zēnam lielu mīlestību un drošības sajūtu, ievadīt viņu dzīvē, kā piedzīvojumu pilnā ceļojumā.
- Otrais posms ilgst no sešiem līdz četrpadsmit gadiem. Tas ir periods, kurā zēns savu iekšējo sajūtu vadīts iemācīsies būt par vīrieti un aizvien vairāk piesliesies tēvam, viņa interesēm un rīcībām. (Lai arī māte joprojām ir viens no tuvākajiem cilvēkiem, apkārtējā pasaule paliek aizvien interesantāka) Šī perioda audzināšanas mērķis atkarīgs no bērna zināšanu līmeņa un attīsta viņa spējas. Proti, šajā vecuma posmā ar laipnību un atvērtību attīstās harmoniska personība. Tieši šajā vecumā zēns gūst prieku un apmierinājumu par to, ka ir zēns.
- Visbeidzot periods pēc četrpadsmit gadiem līdz briedumam ir posms, kurā zēnam nepieciešams vīrišķais paraugs, lai viņš būtu pilnībā nobriedis pieaugušo dzīvei. Mamma un tētis joprojām ir ārkārtīgi svarīgi, tomēr šajā periodā zēnam nepieciešama arī autoritāte ārpus mājām. Šī posma mērķis ir apgūt prasmes, kas vēlāk izpaudīsies kā atbildības sajūta un pašcieņa.
Atcerieties, ka šie posmi nekādā gadījumā nav strauji. Vislabāk, ja abi vecāki ņem aktīvu dalību dēla audzināšanā. Šie posmi gluži vienkārši norāda uz akcentu maiņu dažādos vecuma posmos.