Pēdējā laikā psihologi aizvien biežāk runā par pasīvo agresiju. Šis jēdziens sevī ietver to, ka cilvēks agresiju pauž pasīvi, piemēram, nerunā, ignorē, nepilda solījumus. Neapmierinātība tiek izrādīta bez kliegšanas, emociju “sprādziena” un vardarbības. Tomēr to, kas notiek šādiem cilvēkiem galvā, saprot vien pats agresors.
Ar pasīvo agresiju savā ziņā ir daudz grūtāk tikt galā, kā ar vardarbīgu agresiju. Šādi cilvēki otram liek justies vainīgam un sliktam. Vienmēr šādi cilvēki centīsies radīt vainas apziņu citos, lai arī paši ir vainojami pie daudzām situācijām. Viņi ļoti labi spēj manipulēt un spēlēties ar apkārtējo emocijām, cenšoties sev pakļaut citus cilvēkus.
1. Šādi cilvēki nevar vai negrib atklāti runāt par savām jūtām
Ja šos cilvēkus kaut kas sarūgtina vai aizskar, viņiem ir ārkārtīgi grūti runāt par savām jūtām. Tā vietā notiek pretuzbrukums ar teikumu: “Viss ir kārtībā!” Lielākoties tas nozīmē, ka cilvēks patiesībā jūtas pārbijies, nedrošs, neirotisks un emocionāls. Ir sācies process – plānošanas process, kā atdarīt savam pāridarītājam. Savā ziņā šie cilvēki neprot veselīgā veidā adresēt savas jūtas pāridarītājam, tāpēc viņi uzsāks cīniņu tad, kad jutīsies droši. Viņi paslēpj savas emocijas aiz indīga aizkara.
2. Viņi mērķtiecīgi izslēdz otru
Ja pasīvi agresīvs cilvēks dusmojas uz darba kolēģi, viņš izvēlas problēmu risināt pavisam citādā veidā. Piemēram, sarīkot pusdienas vai ballīti, un uz šo kopā sanākšanu neuzaicinās cilvēku uz kuru ir apvainojies. Savā ziņā viņi rada pasīvi agresīvu pasauli, kurā strāvo visdažādākās negācijas.
3. Viņi speciāli dara lietas, kas kaitina
Piemēram, apzināti kavējas, lai arī zina cik ļoti otru tas kaitina. Neatbild uz telefona zvanu, kaut gan saprot, ka jārisina kāda steidzīga problēma. No vienas puses, pasīvi agresīvs cilvēks šīs lietas dara, lai izvairītos no konflikta, bet, no otras puses, šīs mazās lietas kaut kādā veidā cenšas kontrolēt otru cilvēku.
4. Viņu laipnībai vienmēr ir robeža
Šis ir viens no veidiem, kā pasīvi agresīvs cilvēks cenšas dominēt. Piemēram, viņi var izmantot jūsu stiprās rakstura īpašības, lai kaut kādā veidā liktu jums justies slikti. Neļauj, lai tevi apmuļķo, jo aiz “komplimentu” gūzmas slēpjas pasīvi agresīvs cilvēks, kurš kaut kādā veidā cenšas iegūt pār tevi varu!