Dzeltenums uz balta plastikāta – nav retums un daudzi nezina, kā no tā tikt vaļā. Lūk, daži padomi. Mūsdienās no plastikas ražo lielāko daļu sadzīves un elektroniskas ierīces, mantiņas bērniem un lērumu mazu ikdienas priekšmetu. Dažādiem polimēriem ir šādas kopīgas īpašības: viņi ir noturīgi pret mitrumu, kā arī skābēm un sārmiem. Tomēr uz dažiem plastmasas veidiem saules stari un organiskas dabas šķīdinātāji var atstāt dzeltenumu, ar kuru dažkārt cīnīties nav tik vienkārši.
Balināt dzeltenumu var ar šādu līdzekļu palīdzību:
- acetona
- hlora balinātāja
- spirta
- perhidrola
- sodas
- veļas mazgājamā pulvera.
Noņemam dzeltenumu
Ja gaiša plastika pārklājusies ar vieglu putekļu vai kvēpu kārtu un no tā nodzeltējusi, tas ir labojams. Var mēģināt nomazgāt ar birstīti vai sūkli, izmantojot vienkāršu ziepju šķīdumu, galvenais, lai neatstātu berzuma pēdas.
Pamēģiniet izmantot spirtu, tam noderēs dažādi mehāniskie spirti. Neaizmirstiet, ka telpai, kurā tīrāt, vajag būt labi vēdināmai. Ķeroties klāt pie darba ar ķimikālijām, velciet cimdus, dažkārt noderēs arī aizsargbrilles. Pirms jebkuras procedūras pamēģiniet līdzekli uz maza laukuma mazāk redzamā virsmas vietā.
Var iegādāties speciālas salvetes, kas paredzētas plastikāta virsmu kopšanai un monitoriem. Speciālu vielu, kas ir salvetēs, dēļ īsā laikā plastmasa kļūst tīrāka un gaišāka.
Dažādi ražotāji piedāvā sprejus, kas tīra plastmasas virsmas. Ar šo līdzekļu palīdzību var atgūt agrāko krāsu, padarīt toni svaigāku un uzlikt plānu aizsargslāni ar antistatiķi. Arī automašīnu saloni piedāvā dažādus līdzekļus plastmasai, ar tiem arī var cīnīties pret dzeltenumu uz plastikāta priekšmetiem.
Plastmasas detaļas vajag atstāt uz visu nakti hlora balinātājā.
Iemērciet plastmasu ūdens, sodas un veļas pulvera šķidrumā (1 litrs ūdens + katras vielas viena ēdamkarote). Pēc dažām stundām baudiet rezultātu.
Var palīdzēt matu balināšanas līdzeklis. Ja divreiz apstrādāt plastmasas virsmu ar to, tad var sasniegt labu rezultātu.
Vēl kāds veids – perhidrols (2 ēdamkarotes) kopā ar pulverveida balinātāju (2 ēdamkarotes) un ūdeni (1 litrs). No sākuma nomazgājiet virsmu ar ziepjūdeni, tad iemērciet detaļu minētajā šķidrumā. Procedūras laikā nepieciešams kontrolēt ķīmisko reakciju un neļaut perhidrola pārāku uzkaršanu. Lai viss notiktu ātrāk, var izmantot arī ultravioleto lampu.
Mazgāšana ar acetonu. Atcerieties, ka šī procedūra der ne visiem plastikāta veidiem. Apstrādājot virsmu, virzieties ātri horizontālā virzienā un no augšas uz leju. Sekojiet, lai no līdzekļa nepaliktu notecējuma pēdas.
Ja ir dzeltenums uz plastmasas – tas ir rādītājs kaut kādai struktūras izmaiņai pašā polimērā, mēģiniet nokrāsot ar aerosola krāsu.