Laputis ir visnepatīkamākie kaitēkļi dārzā. Tās prot maskēties un darbojas ātri. Reizēm aizdabūt laputis ir vienkārši neiespējami. Tās pārvietojas no auga uz augu un paplašina savus valdījumus neiedomājamā ātrumā. Kamēr vēl neesat galīgā izmisumā, izmēģiniet ko jaunu.
Piedāvājam 25 veidus, kā tikt vaļā no laputīm. Gludas un vienmērīgas krāsas, veselīgi ziedi un lieli augļi ir garantēti. Vienkārši sagādājiet visparastākos līdzekļus. Daži no tiem jau tagad atrodas jūsu ledusskapī.
Sāksim ar pašām ekstravagantākajām metodēm. Aizbiedēt laputis var ar degvīnu. Ielejiet to pulverizatorā un apsmidziniet laputu apsēsto augu. Derēs vislētākais degvīns. Tādiem pašiem panākumiem var izmantot arī koka-kolu.
Pieredzējušām saimniecēm ļoti populārs ir saimniecības ziepju šķīdums (200 g uz 10l ūdens). Augus ar šo šķīdumu arī apstrādā ar pulverizatoru. Un vēl dārzkopji izmanto ožamā spirta (50 ml ožamā spirta uz 5 litriem ūdens) vai kalcinētās sodas šķīdumu. Kalcinētās sodas šķīdumu gatavo, ņemot 1 ēdamkaroti kalcinētās sodas uz 1 litru ūdens.
Pret laputīm var izmantot pelnus. 200-300g pelnu aplej ar 5 litriem vāroša ūdens, samaisa un atdzesē. Tad nokāš, pievieno šķidrumam 20 gramus saimniecības ziepju. Ar šķīdumu aplaista augus.
Asie pipari arī ir efektīvi pret laputīm. 0,5 kg piparu sasmalcina un palej ar 5 litriem ūdens. Maisījumu uzvāra, ļauj nostāvēties 2 diennaktis. Pēc tam nokāš un salej pa traukiem. Pirms lietošanas atšķaida ar ūdeni (1 glāze šķīduma uz 10 litriem ūdens) Var pievienot arī saimniecības ziepes.
Cīņā pret kaitēkļiem var izmēģināt arī mārrutku uzlējumu. Sasmalciniet mārrutku lapas un saknes. Augu masai jābūt pus spaiņa tilpumā. Uzlejiet tai ūdeni. Atstājiet uz 3 stundām. Tāpat var pagatavot arī struteņu uzlējumu. Tikai tas jānostādina 2 dienas. Abiem šķīdumiem pievieno saimniecības ziepes.
Lai pagatavotu šķīdumu no priežu dzinumiem, aplejiet 2 kg dzinumu ar 5 litriem ūdens. Nostādiniet nedēļu, ik pa laikam samaisot. Pēc tam atšķaidiet ar ūdeni attiecībā 1:10.
Nātres 100-200 g pietiek apliet ar 1 litru ūdens un nostādināt vienu diennakti. Pieneņu šķīdumu gatavo līdzīgi. 500 g lapu aplej ar 10 litriem ūdens. Nostādina 3 stundas.
Lai aizbiedētu laputis ar ķiploku – sīpolu uzlējumu, 0,5 glāzes ķiploku un 1 glāzi sīpolu mizu ar 3 litriem vāroša ūdens. Nostādiniet 4 stundas. Pēc tam atšķaidīt ar 10 litriem ūdens. Kartupeļu laksti arī palīdz cīņā pret laputīm. Zaļus lakstus 300 g. aplej ar 5 litriem vāroša ūdens. Atstāj uz diennakti. Pēc tam pievieno 20 gramus saimniecības ziepju.
Vēl 250 gramus tomātu padusīšu var apliet ar 5 litriem vāroša ūdens. Nostādina tikpat ilgi. Šķīdumā tāpat pievieno saimniecības ziepes.
No 200 gramiem sinepju pulvera gatavo vēl vienu līdzekli. Sinepju pulveri izšķīdina 5 litros ūdens.
1 kilogramam tabakas putekļu uzlej 10 litrus vāroša ūdens. Pirms lietošanas atšķaida attiecībā 1:3
1 kg apelsīnu miziņu aplej ar 10 litriem silta ūdens un nostādina 3 dienas.
300 g zirgskābeņu lakstu sasmalcina un aplej ar 10 litriem ūdens. Nostādina 3 stundas. Ļoti labs efekts.
Pelašķu uzlējumu gatavo šādi: 2,5 gkg svaigu pelašķu aplej ar 10 litriem ūdens un vāra pusstundu.
Tāpat izmanto ārstniecības kumelīti: uz 1 kg kumelīšu augu ņem 10 litrus ūdens, nostādina diennakti, pēc tam atšķaida ar ūdeni
Laputīm nepatīk arī alkšņu lapu uzlējums. Aplejiet 2 kg lapu ar 10 litriem silta ūdens. Nostādiniet diennakti, tad uzvāriet un atstājiet zem vāka 40 minūtes. Pirms lietošanas atdzesējiet.
Sasmalcinātas dadžu lapas aplej ar siltu ūdeni un nostādina diennakti. Vārīt nevajag.
Pieredzējušas saimnieces arī samtenes izmanto cīņai pret laputīm. Aplejiet sasmalcinātus augus ar siltu ūdeni, atstājiet ievilkties uz diennakti. Tad nokāsiet un apsmidziniet augus ar šo šķīdumu.
Lai uz visiem laikiem tiktu vaļā no laputīm, vispirms ir jātiek galā ar skudrām. Lieta tāda, ka skudras pārtiek no laputu saldajiem izdalījumiem. Skudras arī pārnēsā kaitēkļus pa visu dārzu, tādējādi nodrošinot sev pārtiku. Padzeniet skudras no sava dārza un laputis vairs nesagādās jums rūpes.