Slāvu un austrumu virtuvē ķiploks ir balles karalis: ja tas nav pievienots plovam, tad to pievienos ceptiem kartupeļiem, ja neielika zupā, pieliks pikantai mērcei. Par ķiploka vērtīgumu ir zināms jau sen, vēl vairāk, tas ir viens no tiem produktiem, kuram vienmēr jābūt pa rokai. Tikai ne visi zina, kā ķiplokus uzglabāt.
Ķiploku uzglabāšana ir smalka lieta. Pareizos apstākļos ķiploki glabāsies līdz pat jaunai sezonai, nepareizos – sāks pūt vai asnot. Kā tos pareizi uzglabāt, šodien pastāstīsim.
Kā izglābt ķiplokus
Vērtīgās ķiploka īpašības tiek izskaidrotas ar to, ka ķiploka daivā ir tik daudz barības vielu, lai no tās vēlāk kaut kas izaugtu. Tāpēc, līdzko ķiploki sāk asnot (tas notiek pārlieku liela mitruma dēļ) vitamīnu daudzums sāk strauji samazināties. Ķiploki kļūst apvītuši, bezgaršīgi un ātri bojājas.
Puvums vispār padara produktu nederīgu ēšanai. Pirms likt ķiplokus glabāšanai, tie kārtīgi jāpārskata, jāizmet visas galviņas ar bojājumiem.
Sens ķiploku uzglabāšanas veids
Senāk ķiplokus pina bizēs un glabāja tumšā vietā – bēniņos vai pagrabā. Tā tos Var glabāt mēnešiem. Tie nesaasnos, bet ko darīt, ja apstākļi neļauj tā uzglabāt ķiplokus?
Apdedzināt saknītes
Svaigi novāktiem vai nopirktiem ķiplokiem vienmēr ir saknītes. Tās nav ļoti redzamas, bet tieši šī cietā pamatnīte atbild par to, saasnos ķiploki vai nē. Sakņu daļu vajag apdedzināt, izmantojot sērkociņus, šķiltavas vai pat ar gāzes degli.
Sabērt ar sāli
Šim variantam būs vajadzīgas trīslitru burkas. Kārtā liek ķiplokus un sāli un tad blīvi aizvāko. Tā ķiploki ilgi paliek svaigi, nepūst un neizaug: tie ir it kā iekonservēti sālī.
Cits veids ķiploku glābšanai no mitruma ir izmantot zāģu skaidas, graudus, pelnus vai miltus sāls vietā ar noteikumu, ka augšējā izmantojamā materiāla kārta būtu ne mazāka par 2 centimetriem.
Izkausēts parafīns
Lielajās dārzeņu glabātavās ilgu laiku tika pielietots sens tautā izmantots veids: svaigi novāktus ķiplokus iemērc izkausētā parafīnā un ļāva parafīnam notecēt un atdzist. Tādā veidā iekapsulēts produkts nezaudē mitrumu un ilgu laiku ir sulas pilns, pie tam tas nebojājas.
Tas, kā jāuzglabā produkti, ir jāzina katrai saimniecei. Galu galā no tā ir tieši Starp citu, marinēti ķiploki ir ne mazāk vērtīgi un tādā veidā tie nudien nesabojāsies! Daudzi baidās, ka procesā tie var kļūt zaļi, bet tā ir normāla parādība un no tā nebūs nekāda ļaunuma.