IKEA ienākšana Latvijā ir radījusi lielu ažiotāžu gan mediju, gan Latvijas iedzīvotāju vidū. Šīs abas sabiedrības daļas priecājas, jo nu pie mums būs pieejamas IKEA Zviedrijas mājas interjera preces. Lai veikalu atvērtu iesaistās ārkārtīgi daudz struktūrvienības, tomēr retais aizdomājas kā šī milzīgā kompānija ietekmēs Latvijas tirgu.
Johans Stenebo ir grāmatas “Patiesība par IKEA” autors. Viņš ir strādājis zviedru mēbeļu pārdošanas ķēdē dažādos starptautiskos vadošos amatos vairāk nekā 20 gadus. Viņš arī bijis palīgs un «labā roka» Ingvaram Kampradam – cilvēkam, kurš pusaudža vecumā 1943. gadā dibināja kompāniju. Sākotnēji tā pārdeva dažādas sīkpreces, konkurējot ar zemām cenām, bet īstā izplešanās sākās 1955. gadā, kad IKEA sāka veidot savas mēbeles. IKEA popularizēja lētas moderna dizaina mēbeles, un efektīvu masveida ražošanu, kā arī nesaliktu mēbeļu tirgošanu. Johans IKEA īpašnieku dēvē par “”diktatūras ģēniju”, jo aiz sabiedrībā radītā sirmā večuka tēla patiesībā slēpjas tirāniska personība. Savā grāmatā autors atklāj, ka I. Kamprada vērtības ir iesīkstējušas un savas karjeras laikā viņš vairākkārt ir pieredzējis rasismu. Tomēr lielākie skandāli joprojām risinās ap IKEA nodokļu apiešanas sistēmu.
Ingvars Kamprads ir astotais bagātākais cilvēks uz zemeslodes. Viņa bagātība mērāma 43 biljonos dolāru. Lai arī kompānija tika dibināta Ziedrijā, Kamprads nevēlējās maksāt, viņaprāt, pārāk augstos nodokļus Zviedrijai, tāpēc uzņēmējs pārcēlās uz Šveici un tur 40 gadu laikā uzbūvēja vienu no pasaulē lielākajām kompānijām. Patlaban uzņēmumam ir aptuveni 400 tirdzniecības vietas gandrīz 50 pasaules valstīs, un aptuveni 10% no veikaliem vada franšīzes ņēmēji.
2016. gadā IKEA tika apsūdzēts nodokļu nemaksāšanā 1 miljarda eiro apmērā. 2014. gadā vien uzņēmums izvairījies no nodokļu maksāšanas 35 miljonu eiro apmērā, kas nav samaksāti Vācijai, 24 miljoni eiro – Francijai un 11,6 miljoni eiro Lielbritānijai, kā arī daudzām citām valstīm. Peļņas pārvietošana ir iecienīta prakse starptautisku kompāniju vidū visā Eiropā. Šie uzņēmumi nodibina galvenos birojus valstīs, kur ir zemi nodokļi, piemēram, Īrijā vai Luksemburgā, un tad lielāko peļņas daļu novirza uz šīm valstīm. Pašlaik Zviedru milzis ir ieguvis diezgan precīzas aprises Latvijā un, iespējams, arī mēs kļūsim par IKEA nodokļu novirzīšanas pavedieniem. Un ne tikai – cik gan daudzi pašmāju uzņēmumi tiks izskausti no aprites dēļ manipulatīvā mārketinga, kas tik ļoti labi padodas IKEA?