Šodien padomju laika interjers raisa mums dīvainas izjūtas. Pulētas sekcijas, trimo spoguļi, masīvas stāvlampas, paklāji pie sienām vienus kaitina, citus dzen nostalģijā.
Lai kā arī nebūtu, tā ir daļa no mūsu pagātnes, par kuras enciklopēdiju ir kļuvis kino. Šodien parunāsim par padomju laiku sadzīves īpatnībām mūsu karsti mīļotās filmas „Likteņa ironija” piemērā.
Padomju interjers
Dzīvoklis
Mēs visi atceramies, ka Žeņa Lukašins sajauca savu tipveida dzīvokli Maskavā 3. Celtnieku ielā ar tā dvīni Ļeņingradā.
Patiesībā abas mājas, kuras redzam jaungada filmā, atrodas Maskavā Vernadska prospektā. Nadjas mājas numurs ir 113, bet Žeņas – 125.
Vai tādu dzīvokli var uzskatīt par stereotipisku
Dekorācijas abiem dzīvokļiem tika veidotas Mosfiļm kinostudijas paviljonā. Vai var tādu dzīvokli uzskatīt par stereotipisku tam laikam? Gan jā, gan nē. No vienas puses, daudziem cilvēkiem tolaik bija tādas pašas vai līdzīgas mēbeles.
No otras puses, parasta divistabu dzīvokļa platība ar dekoratoru palīdzību no 32 kvadrātmetriem izauga līdz krietni vairākiem kvadrātmetriem. Kāpēc tā vajadzēja filmas veidotājiem? Bija tāda tradīcija – nedaudz „piepušķot” dzīvi. Arī kadra dziļums tādējādi tikai vinnēja.
Gan Lukašini, gan Nadja nesen bija saņēmuši dzīvokli. Šis sižeta gājiens attaisno nekārtību tajos un daļēji arī izskaidro izveidojušos sajukumu. Bez tam, tas dod filmas veidotājiem iespēju ar vienkāršu mēbeļu pārvietošanu pārveidot Žeņas dzīvokli par Nadjas un otrādi.
Mēbeles
Abos dzīvokļos mēs redzam tam laikam diezgan neparastus krēslus ar sarkanu apšuvumu. Mīkstās atzveltnes un karkasa pludlīnijas pavisam nav raksturīgas padomju fabriku ražojumiem. Acīgs skatītājs pateiks, ka tā ir poļu mēbeļu komplekta „Medeo” daļa, ko ražoja poļu fabrika „Varta- Svažendz”.
Bez krēsliem vēl izmantoti dažādās komplektācijās drēbju skapis, galds, gulta, kurā atpūtās Lukašins Nadjas dzīvoklī, dīvāns, kumode un sekcija ar sekretēru.
Vispār gan Nadjas dzīvoklis filmā, manuprāt, izskatās diezgan pretrunīgi. It kā jau atpazīstamas mēbeles. Un mūsdienās dīvains šķietošais lodziņš no vannas istabas uz virtuvi ir vietā.
Arī diezgan trūcīgi iekārtotā virtuve. Bet no otras puses, detaļas, kas nav raksturīgas vienkāršas skolotājas dzīvoklim: antikvārs spogulis priekšnamā, dārgas poļu mēbeles, sienas, kas krāsotas tumši zaļā krāsā.
Vai tavā mājā ir bijušas tādas mēbeles, kā Žeņas un Nadjas dzīvokļos? Tagad tādas reti var redzēt.