Pavasarī vienas no pirmajām uzzied tulpes. Ir tik patīkami iet pa ielu, sajust saules siltumu un raudzīties uz košajām tulpēm. Pēc vairākiem tumsas un pelēkuma mēnešiem tas vajadzīgs katram. Bet ko darīt ar noziedējušajām tulpēm, zina ne katrs. Reizēm var nedarīt neko, bet dažreiz tā var pazaudēt augu.
Ko darīt ar noziedējušajām tulpēm
Patiesībā, ja tev aug visparastākās sarkanās tulpes, ar tām var neko nedarīt. Tā ir stingra šķirne, kura izdzīvos jebkuros apstākļos, un īpašu kopšanu tā neprasa. Taču, ja tev ir kāda dārga šķirne, tad to visdrīzāk būs katru rudeni jāizrok, citādi visi ziedi zaudēs savas īpašības un vairs nebūs tik skaisti.
Parastās tulpes arī reizēm nāksies izrakt, bet ne tik bieži. Lieta tāda, ka ar katru gadu tulpju sīpoli lien aizvien dziļāk zemē. Tas nozīmē, ka katru pavasari augam nāksies aizvien grūtāk izspraukties no zemes. Tā var gadīties, ka augs var pat iznīkt. Tāpēc parastās tulpes arī reizi 3-4 gados ir jāizrok.
Daži dārzkopji apgriež visus lakstus pēc ziedlapiņu nokrišanas. Taču citi iesaka to nedarīt. Tāpēc, ka tieši pateicoties vielmaiņai lapās, tulpes sīpols labāk aug un kļūst spēcīgāks. Bet ziedneši ir jāizņem, citādi visas vērtīgās vielas ies nevis uz sakni, bet sēklu kārbiņu.
Pēc dažām nedēļām var dot minerālu piebarojumu, lai labāk attīstītos tulpju sīpoli. Pietiks, ja tikai vienu reizi veiksi šo procedūru ar parastajiem kompleksajiem minerālmēsliem.
Kad nodzeltēs lapas, tās jānogriež kopā ar kātiem. Pēc tam tulpes var izrakt. Ttulpju sīpoli jāizrok saulainā laikā.
Ieteicams sīpolus nomazgāt kālija permanganāta šķīdumā, arī tas pasargās tulpju sīpolus no sēnītes. Pēc tam sīpoli kārtīgi jānožāvē saulē un jāliek glabāties tumšā sausā un vēsā vietā. Ieliec tos tīkliņā, lai sīpoliem brīvi piekļūtu gaiss.
Rudenī, kad temperatūra noslīd līdz +7 grādiem, tulpes var stādīt zemē. Tāpat neaizmirsti tās apliet, bet virsū vari uzsegt mulču, lai sīpoli vieglāk pārciestu salu.
Tagad tu zini vairāk par to, ko darīt ar noziedējušām tulpēm.