Amerikāņu izglītība sistēma ir plaši pazīstama visā pasaulē. Daudzas attīstītās valstis ņem piemēru no turienes, maina savus bērnu apmācības modeļus. Kas tad tur ir tik īpašs, par ko visi sajūsminās? Šodien pastāstīsim, kāpēc Amerikas izglītību uzskata par tik kvalitatīvu. Dalāmies kādas reālas ģimenes iespaidos.
Ar ko atšķiras izglītība Amerikā
Par savu pārcelšanos uz Ameriku mums pastāstīja Jeļena. Pirms četriem gadiem viņas vīru pārcēla darbā uz kompānijas, kurā viņš strādā, Amerikas filiāli. Kopš tā laika viņi ar bērniem dzīvo Ņujorkā. Abi Jeļenas bērni mācās skolā – vecākais dēls – vidusskolā, meita skolu sāka apmeklēt pagājušajā gadā.
Bez šaubām, pēc viņas teiktā, sākumā bijis grūti pierast, jo izglītība Amerikā stipri atšķiras no tās, pie kādas bija pierasts. Taču pavisam drīz sieviete sāka manīt pozitīvu rezultātu. Kas viņai patīk apmācības sistēmā. Pēc kārtas par visām īpatnībām.
Apģērbs
Bez šaubām, katrs atceras tās dienas, kad mamma centās tevi uzpost pēc iespējas skaistāk, lai tu būtu vismodernākais skolas līnijā. Vecāku starpā pat pastāvēja tāda kā sacensība par to, kurai meitenei kuplāka bante, kuram puisim kaklasaite labāk nogludināta.
Amerikāņu skola nav tā vieta, kur satiek pēc apģērba. Šeit nerunā par to, ka kāds atnāks uz skolu džinsos un T-krekliņā vai pat pidžamā. Vispirms visa uzmanība tiek pievērsta skolēna spējām. Protams, ir atsevišķas skolas, kur ir prasība valkāt skolas formu, bet tie drīzāk ir atsevišķi gadījumi, nevis likums.
Uzslavas
Izglītība Amerikā ir balstīta uz vispusīgu skolēna atbalstīšanas principu. Uzslavai ir liela loma bērna motivēšanā. Tāpēc tai veltīta tik liela uzmanība. Daudzu skolu gaiteņos ir izkārti stendi ”Labākais skolēns”, ”Sporta sasniegumi” u.t.t. Turklāt pat tiem skolēniem, kuri vēl nav paspējuši sevi parādīt, tiek izsniegtas nozīmītes un uzslavas raksti, lai atbalstītu viņu centienus.
Smaidiņi atzīmju vietā
Mūs skolās šis atbalsta veids ienāca no Amerikas. Patiešām, sākumskolā neliek atzīmes. Tā vietā skolēnu darbu vērtē ar šīm jautrajām zīmēm. Bez šaubām, tāds pedagoģiskais paņēmiens pozitīvi ietekmē apmācību. Citiem vārdiem sakot, bērni labāk saprot, vai viņi ir padarījuši darbu labi vai nē. Vēl vairāk, tā ir papildu motivācija censties – visi vēlas saņemt smieklīgu uzlīmi.
Komentāri, piezīmes
Protams, visur atradīsies skolēni, kuri traucē kārtību. ASV skolas nav izņēmums. Bet tas, kā tāda uzvedība tiek pārtraukta, ļoti atšķiras. Sākumskolā, kurā tagad mācās Jeļenas meita, visi bērni sēž uz zaļiem paklājiņiem. Tiem, kas kārtību traucē, ir jāsēž uz sarkanajiem paklājiņiem, līdz viņi labojas.
Vecāko klašu skolēni, kuri ir nav vienmēr labi uzvedušeis, paliek pēc stundām sēdēt galvenajā ofisā kopā ar skolotājiem Viņiem bieži tiek doti papildu uzdevumi. Īpašos gadījumos no sarunas ar direktoru izvairīties nav iespējams.
Nav vecāku sapulču
Amerikas izglītība atšķiras arī ar to, ka šeit nav mums ierasto vecāku sapulču. Vecākus neizsauc uz skolu, ja bērns nav pastrādājis neko nopietnu. Visi plāni un problēmas tiek apspriestas tieši ar bērnu. Divas reizes gadā skolotājs ar skolēnu pārrunā visas apmācības nianses. Svarīgākos jaunumus vecākiem paziņo. Tāda pieeja māca bērniem būt pašam atbildīgam par skolas lietām. No otras puses, vecāki paši izrāda iniciatīvu un organizē vecāku komiteju.
Izglītība Amerikā pieejama visiem
Bez šaubām, milzīgs pluss Amerikas izglītības sistēmai ir tās pieejamība. Skola nevar atteikt skolēnam izglītību. Visiem ir vienāda iespēja mācīties. Jeļenas dēlam, sākumā bija grūti, jo viņš ne pārāk labi zināja angļu valodu. Taču skola viņam un bērniem piedāvāja papildu nodarbības.
Vērtīgie projekti
Bez bāzes kursiem, kurus skolēni apgūst mācību gada laikā, skola pastāvīgi rīko dažādus ārpusskolas pasākumus un projektus. Filmās droši vien esi redzējis, kā bērni mājās kaut ko audzē, konstruē vai piedalās sociālajā darbā, palīdzot citiem. Izglītība Amerikā nebeidzas pēc skolas zvana.
Pasaules izpēte un mācības turpinās mājās. Bez tam, bērniem bieži uzdod ilglaicīgus vasaras projektus. Piemēram, skolēniem vasarā jāveic eksperiments, pēc tam rudenī jāsagatavo atskaite par rezultātiem. Tādējādi tiek attīstīta prasme sadarboties grupā.
Kā redzi, izglītība Amerikā patiešām atšķiras no mums pierastās. Ir daudz kā tāda, ko varam mācīties, lai uzlabotu sagatavošanas kvalitāti. Esam pārliecināti, ka tev bija interesanti uzzināt par Amerikas skolām no personīgās pieredzes, nevis no filmām.