Mājās ceptas kotletes ir visu iecienīts ēdiens. Tās der gan sviestmaižu gatavošanai, gan arī kā gaļas piedeva, piemēram, rīsiem, makaroniem vai kartupeļu biezenim. Kotlešu pagatavošanai parasti izmanto maizi. Bet, ja kotletes gatavo tikai no gaļas, tās sanāk garšīgākas. Austrumu virtuve ir tam pierādījums.
Parunāsim nedaudz par to, cik daudz maizes mīkstuma nepieciešams, lai pagatavotu ideālas kotletes. Un vai tas vispār vajadzīgs. Katrs kulinārs slavē savas receptes, bet kā būs, ja uz tām paraudzīsies objektīvi? Paskatīsimies.
Kotlešu masa bez maizes
Ideālas kotletes
Un tā, kotletes. Maltā gaļa jāsajauc ar maizi, olām, garšvielām. Bet cik daudz maizes jāņem un vai tā vispār vajadzīga?
Daudzi līdz pat šim laikam uzskata, ka maize (galvenokārt baltmaize) vajadzīga tikai masas apjoma palielināšanai, tas ir taupības nolūkos. Tā nav taisnība. Maize vajadzīga, lai kotletēm veidotos maiga tekstūra. Un tikai.
Protams, ja uz 200 gramiem maltās gaļas liksiet veselu baltmaizes klaipu, kotletes sanāks ne pārāk labas. Ir jāzina proporcijas un vēl šis tas. Bet mēs uzreiz varam pateikt, kas vajadzīgs – zelta formula maizes pievienošanai ir – 250 g sausa maizes mīkstuma uz 1 kilogramu maltās gaļas.
Kāpēc mēs sakām sausas maizes? Tāpēc, ka to vajag nosvērt pirms iemērkšanas pienā. Ideāli noderēs cieta baltmaize bez garoziņas.
Kā redzi, maizei jābūt sausai, cietai, bez garoziņas. Ja ar šīm lietām rodas problēmas, nevajag satraukties, ir alternatīvas. Parasti kartupeļi vai kabači aizstās maizes daļu kotletēs. Tikai, ja ir kabači, liekais šķidrums ir jānolej.
Un nu pārskatīsim visu to produktu sarakstu, ar kuriem var aizstāt maizi:
1. Nedaudz mannas. Tā padara masu apjomīgāku un sausāku.
2. 20 g kartupeļu cietes. Ciete labi satur kotlešu masu.
3. Parastie milti (rudzu vai kviešu).
4. Rīvēti burkāni, kartupeļi vai kāposti. Piedos kotletēm piegaršu un padarīs tās maigas.
5. Auzu pārslas, izmērcētas pienā.
6. Sasmalcināti sīpoli. Pievieno tos vairāk, un kotletes būs ļoti sulīgas, un tām nebūs asās smaržas.
Maltās gaļas ēdieni bez maizes
Maltās gaļas masu var pagatavot pavisam bez maizes. Bet tās jau vairs nebūs kotletes. Iespējams, šādas alternatīvas tev būs vairāk pa prātam. Atcerēsimies tikai dažas no tām, kuras var vieglāk pagatavot.
Burgeri
Parastas aizokeāna sviestmaizes ir populāras visā pasaulē. Parasti ņem 80 % liellopa gaļas, 20 g cūkas gaļas. Tad kotletes nebūs pārāk treknas. Veido un cep kotletes ar minimālu taukvielu daudzumu pannā un tikai pēc tam pievieno sāli un piparus. Liec kotleti pārgrieztā apaļmaizītē, pieliec salātu lapu, marinētus sīpolus, gurķīšus vai tomātu ripiņas. Viss.
Ļuļa – kebabs
To gatavo no aitas gaļas. Šai maltās gaļas masai pievieno smalki sagrieztus sīpolus, garšvielas, zaļumus un visu labi samaisa. Ar samitrinātām rokām apliek masu ap koka iesmiņiem un cep sakarsētā pannā. Tas ir šī ēdiena pagatavošanas mājas variants, bet sanāks ļoti garšīgs.
Kofta
Afrikāņu ēdiens, ļoti iecienīts Ēģiptē. Pagatavot to ir pavisam vienkāršo. Izmanto liellopa vai aitas malto gaļu. Uz kilogramu maltās gaļas ņem 1 lielu vai 2 vidējus sarkanos sīpolus, dažas ķiploka daiviņas, ziru, 3-4 zariņus kinzas (sasmalcina).Tad veido aptuveni 8 cm garas desiņas. Cep mangalā. Ātri un gardi.
Maltās gaļas uzkoda
Šim ēdienam tev būs vajadzīga žāvētava vai mūsdienīga cepeškrāsns. Gatavo vistas vai liellopa malto gaļu, pievieno savas iecienītākās garšvielas un aso piparu pulveri. Ar konditorejas šprici uz pergamenta papīra veido tievas desiņas. Žāvē tās žāvētavā vai cepeškrāsnī gaisa plūsmas režīmā.
Lielisks variants reizēm, kad gribas kaut ko uzkost. Dabiska maltā gaļa bez maizes!
Vispār, ar malto gaļu gatavo daudzus sacepumus un itāļu ēdienus. Atceros pirms pāris desmitiem gadu malto gaļu lika pat pienā izmērcētās barankās! Nekas, bija garšīgi. Eksperimentēt ar produktiem ir interesanti. Ceram, ka tev bija interesanti un kaut kas no mūsu padomiem noderēs arī tev.