Martas, kura sirgst ar olnīcu vēzi 3. stadijā. Pagājušajā gadā sievietei ārste Latvijā paziņoja, ka nekādu iespēju viņai vairs neesot, visi medikamenti, ko piedāvā valsts ir izsmelti, un nu viņai vienkārši jāgaida nāve. Sieviete tomēr uzsāka smagu cīņu, lai turpinātu ārstēšanos.
“Marta atrada iespēju konsultēties pie onkologiem Vācijā, kuri atzina, ka sieviete neslimo ar neārstējamu slimību. Tomēr tā ir ārstējama Rietumeiropā, nevis Latvijā. Mūsu veselības aprūpes budžetā trūkst līdzekļu, lai onkoloģijas pacientiem varētu piedāvāt jaunākās paaudzes medikamentus. Vācijas mediķi izbrīnā iepleš acis, kad uzzina, ka pie mums vēža slimniekus ārstē ar zālēm, kuras jau sen kā novecojušas,”
Marta ar citu Latvijas onkologu-ķīmijterapeitu un ziedot.lv palīdzību tagad lieto zāles, kas mēnesī izmaksā 2000 eiro, bet cer, ka dzīvo.
Martai, aktīvai sievietei pēc 50, pirms vairāk nekā pieciem gadiem uzstādīja smagu diagnozi – olnīcu vēzi. Sākās skaudra un grūta cīņa, līdz ārstējošā ārste nesaudzīgi noteica: „Visas iespējas jūs esat izsmēlusi, nekādu variantu jums vairāk nav. Jo visas zāles, ko atmaksā valsts, jūs esat izmēģinājusi”.
Bezcerīgās situācijās ir tūkstošiem vēža slimnieku Latvijā, jo paši nespēj apmaksāt dārgās zāles, bet valsts to neapmaksā.
Vācijā brīnās par medikamentiem, ko izmanto Latvijā
Vācijas ārsts bija patiešām pārsteigts par medikamentiem, ko Latvijā pielietoja Martas gadījumā. Tās neesot bijušas atbilstošas, jo šajā gadījumā slimība ir nevis iedzimta, bet gan iegūta. “Vācijā tādas „vecās paaudzes” zāles vairs neizmantojot, jo valsts apmaksā jaunākas un efektīvākas.”
Sieviete uzdod retorisku jautājumu: „Vai tiešām valsts nevar nodrošināt kvalitatīvu medicīnu, izmeklējumus, zāles, jo iedzīvotāji paši veselībai tērēt var tikai tad, ja tiek ņemti ātrie kredīti, aizņēmumi vai kāds sponsorē?” Marta apzinās, ka viņai šobrīd ir paveicies ar ārstēšanu un labdariem, bet ko darīt tiem, kam šādas iespējas nav?
Katru gadu Latvijā atklāj apmēram 300 jaunu olnīcu vēža gadījumus. Katra gada beigās ar šo diagnozi uzskaitē atrodas apmēram 7000 sieviešu un tikai 50% no viņām dzīvo ilgāk par pieciem gadiem.
Avots: nozagts.com