Aizkrauklē bariņš pusaudžu, tostarp meitenes, nosvin mācību gada beigas, ostot gaisa atsvaidzinātāju. Prātam neaptveramo nodarbi un tās sekas – afekta stāvokli – iemūžina aculiecinieks, vēsta raidījums Bez Tabu.
Seši pusaudži, no kuriem divas ir meitenes, katram rokās maisiņš, tajā iepūsts gaisa atsvaidzinātājs. Visi saelpojušies indi, vienai no meitenēm un puisim afekta stāvokļa dēļ zūd pamats zem kājām – grīļojas un šķobās. Briesmīgais skats iemūžināts pie Aizkraukles arodvidusskolas dienesta viesnīcas. Satraucoši, ka tīņi, kuri riskē ar dzīvību, ir ne vecāki par 15 gadiem.
Pērn no visas Latvijas Bērnu slimnīcā nogādāts 41 bērns ar organisma saindēšanos, arī lietojot alkoholu. Protams, ne visi darījuši sev pāri apzināti, bet ir arī neprātīgi apreibināties gribētāji, kuru skaitu gan esot grūti precizēt, jo bērni neatklāj, kā saindējušies.
”Šādu ķīmisko vielu efektu nevar paredzēt. Tās var radīt invaliditāti uz visu mūžu. Stāvokļi var būt dažādi, pat traģiski. Var būt pat koma, kas ir ļoti nopietns stāvoklis, kas apdraud gan veselību, gan dzīvību. Var novest arī līdz mākslīgai plaušu ventilācijai,” brīdina Juris Bormotovs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas anesteziologs, reanimatologs.
Mazie ostītāji – 4. līdz 8. klases skolēni
Valsts policijas Aizkraukles iecirkņa priekšnieks Renārs Dreijers informē, ka uzreiz pēc video noskatīšanās bijis skaidrs, kuri ir iemūžinātie ”varoņi” – 4. līdz 8. klases skolēni. Daļa no viņiem ar indīgo vielu ostīšanu nodarbojušies jau otro reizi, atklāj R. Dreijers. Uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība, kuras rezultātā par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu pie atbildības sauks pusaudžu vecākus.
Trīs bīstamās nodarbes piekritēji nāk no nelabvēlīgām riska ģimenēm ar atkarībām, informē Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītāja Ināra Gaile. Tiesa, līdz šim neesot lemts par bērnu izņemšanu no ģimenēm.
Maza meitene ar atkarību uzsākusi ārstēšanos
Kā stāsta Sociālā dienesta vadītāja, vienai no video iemūžinātajām meitenēm, kura nav vecāka par 15 gadiem, jau ir atkarība no apreibinošām vielām, tāpēc tagad nozīmēta ārstēšanās narkoloģijas centrā.
Pēc bīstamā apreibināšanās gadījuma sasaukta darba grupa, iesaistot dienestus, policiju un skolas pārstāvjus, notiek darbs ar vecākiem, atklāj I. Gaile.
”Stāstām, kā tikt galā ar pusaudzi, kā veicināt sociālās iemaņas, kā audzināt bērnus bez pēriena. Visās šajās programmās vecāki piedalās, bet ir jautājums, vai vecāki spēj un vēlas pieņemt to, ko sniedz un māca, kā viņi to izmanto ģimenē. Galvenais, lai vecāki atzīst savas personīgās kļūdas, atkarības, problēmas un izrāda vēlēšanos labot kļūdas,” par tīņu vecāku atbildību stāsta I. Gaile.
Sociālā dienesta un policijas iecirkņa vadītāji akcentē, ka nedrīkst rīkoties, kā video autors, proti, nereaģēt, neziņojot policijai. Likums nosaka, ka šādās situācijās primāri ir jāziņo likumsargiem, nevis jāiemūžina situācijas un pēc tam iemūžinātais jāizvieto internetā.
Foto: Ekrānšāviņš no video