Senā Ājūrvēdas medicīniskā sistēma pievērš lielu uzmanību bērnu veselībai un uzskata, ka par bērnu ir jāsāk rūpēties vēl ilgi pirms viņa dzimšanas, jo bērna vecāku psihofizioloģiskais stāvoklis pirms bērna parādīšanās, ieņemšanas apstākļi un grūtniecības norise spēlē tik pat lielu lomu kā rūpēs un audzināšana pēc bērna piedzimšanas.
Ājūrvēdas pediatriskās pieejas pamatā ir ideja par to, ka katrs bērns ir individuāls un tāpat kā jebkuram pieaugušajam, tam ir sava konstitūcija un unikālas ķermeņa un psihes uzbūves īpašības, kas ir jāņem vērā rūpējoties par bērnu un viņu audzinot. Pilna un harmoniska mazā cilvēka iekšējā potenciāla atklāšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja viņš aug savai konstitūcijai piemērotā un ērtā vidē. Mazuļa organismā, tāpat kā liela cilvēka organismā, darbojas trīs dzīvības spēki (došas): Vata, Pita, Kapha. Vadošā enerģija arī veido cilvēka konstitūcijas tipu un nosaka vēlamo dzīvesveidu.
VĀTAS TIPA KONSTITŪCIJAS BĒRNS
- Elementi: gaiss un ēters,
- Inerces guna.
Bērni ar dominējošo Vātas konstitūciju parast ir ar smalkāku ķermeni nekā viņu vienaudžiem. Viņiem ir palielināts jūtīgums, neizlēmība, nestabila gremošanas sistēmas darbība, tieksme uz aizcietējumiem. Šie bērni bieži pamostas naktī, slikti panes aukstumu, ēd un dzer pēc plūstoša grafika. Viņiem ir aukstas rokas un pēdas, bieži parādās „skudriņas” uz ādas, žagas, sauss klepus bez iemesla, gaisa norīšana un atraugas arī ir Vātas enerģijas pārpilnības organismā simptoms. Vātas mazuļi priekšroku dod aktīvām kustībām, ātrai runai un visu laiku pieprasa apstākļu maiņu. Viņi nemīl ilgu laiku spēlēties ar vienām un tām pašām rotaļlietām. Viegli apvainojas. Ātri aizmirst apgūtās iemaņas. Viegli pārslēdz savu uzmanību, un var nodarboties ar vairākām lietām vienlaicīgi.
IETEIKUMI VECĀKIEM
- Šīs konstitūcijas bērni var izjūt vientulības lēkmes, justies vieni un izmisuši, šajos brīžos viņiem īpaši ir vajadzīga vecāku uzmanība un rūpes.
- Pievērsiet uzmanību tam kā bērns guļ. Pat zīdaiņa vecumā bērniem var būt spilgti sapņi, pēc kuriem var spriest par bērna stāvokli. Raudāšana vai smiekli, smaids vai skumjas uz sejas miega laikā liecina par bērna iekšējo stāvokli šobrīd. Vēlāk, bērnam paaugoties jautājiet, kas viņam rādās sapņos.
- Mācieties maigi atrisināt konflikta situācijas un nenoliedziet bērna emocijas. Līdzpārdzīvojums un pieņemšana ir labākie palīgi.
- Ziemas laikā, vējainā un sausā laikā, kad dabā notiek dabiska Vātas palielināšanās, pievērsiet lielāku uzmanību ēdienam un bērna režīmam. Silti dzērieni un ēdiens, sildošas garšvielas nelielos daudzumos, mitrinošas vannas procedūras palīdzēs līdzsvarot enerģijas mazuļa organismā.
- emperatūrai mazuļa istabā jābūt siltai, bet gaisam mitram.
Turpinājumu lasi nākamajā lapā!