Zemeņu sezona, kā likums, ir ļoti īsa. Mums ir tikai 1 vai divi mēneši, lai paēstu gardās ogas. Pēc tam šāda iespēja var būt tikai tiem, kas audzē remontantās šķirnes. Tās var ražot līdz pat salnām. Pat ar salnu iestāšanos, ceros var redzēt nenogatavojušās ogas. Ja savlaicīgi pārstādīt cerus puķu podos un atnest mājās, zemenes dzīvoklī, zemenes ražos visu gadu.
Mājas apstākļos nevar audzēt visas šķirnes. Izvēlieties tās šķirnes, kuras spēj pašapputeksnēties vai arī neitrālas dienasgaismas brīnumus. Piemērotos apstākļos šīs zemenes būs gatavas priecēt jūs ar ražu visu laiku. Vienkārši uzturiet gaisa temperatūru telpā 22-24 grādu robežās.
Zemeņu pārziemošana puķu podā
Kā sagatavot ceru pārstādīšanai
Ceru sāciet sagatavot jau nedēļu iepriekš. Aplejiet ceru un dodiet tam komplekso mēslojumu. Dienu pirms pārstādīšanas ceru atkal aplejiet un veiciet tīrīšanu. Nogrieziet visas sausās, dzeltenās un neveselās lapas. Ja vēl palikušas gatavas ogas, noņemiet tās. Nogrieziet stīgas 8-10 cm no cera pamatnes.
Kā sagatavot zemeņu cerus
Izvēlieties, cik cerus pārstādīsiet. Ja to nebūs daudz, tad izvēlieties puķu podus ar 3-4 l tilpumu katram ceram. Ja ceru vairāk, tad ērtāk izmantot garās puķu kastēs vai kastēs, kuru dziļums ir vairāk par 20 centimetriem. Uzreiz sagatavojiet tām apakšā traukus, kuros satecēs liekais ūdens pēc laistīšanas. Uzmanīgi izrociet cerus kopā ar ap tiem esošo augsni.
Kā jau nojautāt, poda apakšā jāizveido vairākas atveres. Tad ielieciet keramzīta vai oļu drenāžas slāni. Pēc tam līdz pusei piepildiet podu ar zemeņu audzēšanai piemērotu augsni. Jūs varat nopirkt to gatavu vai arī sagatavot to paši. Lai to izdarītu, sajauciet kūdru, trūdzemi, kompostu un smiltis attiecībā 3:3:3:1.
Samitriniet grunti. Lieciet ceru puķu podā. Nedaudz pieberiet ar augsni, bet tā, lai cera centrs būtu atklāts. Laistāmajam ūdenim pievienojiet biofungicīdus uz sennas nūjiņas vai trihodermas bāzes. Aplejiet augus. Nolieciet puķu podus noēnotā vietā.
Pēc nedēļas podus liek uz palodzes gaismā. Dienā zemenēm jāsaņem gaisma 12 stundas. Saules gaismas trūkumu kompensēt palīdzēs dienas gaismas lampas vai fitolampas. Kontrolējiet apgaismojuma līmeni Optimālajam apgaismojumam lapu līmenī jābūt 15000-20000Lk.
Lai cers spētu regulāri ražot, pret to jāizturas ļoti uzmanīgi. Raugieties, lai augiem pietiktu mitruma. Līdz ko augsne apžūst, tūlīt aplejiet augus ar istabas temperatūras ūdeni. Neaizmirstiet regulāri piebarot augus ar speciālu komplekso mēslojumu. Vēlams to darīt 2 reizes mēnesī.
Regulāri apgrieziet stīgas. Ja zemenes atrodas radiatoru tuvumā, regulāri apsmidziniet tās ar ūdeni. Pēc ziemošanas varēsiet cerus pārstādīt atpakaļ laukā. Taču atcerieties, ka bez atpūtas augs ātri novājēs. Tāpēc nākamajā rudenī ziemošanai ņemiet jaunus cerus.
Liekas, ka audzēt zemenes uz palodzes ir grūti, bet nedaudz jau var pacensties, lai varētu ēst svaigas ogas visu ziemu. Daži pat izveido veselu mini dārziņu savā dzīvoklī.