Man ļoti patīk svētki, visvairāk Ziemassvētki un Jaunais gads. Tādās dienās manu dzīvokli piepilda citrusu, ingvera, vaniļas, cepumu un, protams, skuju smaržu sajaukums. Visas šīs smaržas rada mājā neiedomājamu, praktiski brīnumainu atmosfēru.
Pagājušajā gadā, vēl decembra vidū, reiz iegāju ciemos pie savas tantes un biju pārsteigta. Sākumā nesapratu, kas par lietu, bet tad man radās iespaids, ka ilgi gaidītie svētki ir pienākuši.
Nez no kurienes radās svētku noskaņojums un garastāvoklis uzlabojās. Un neraugoties uz to, ka man todien stipri sāpēja galva, bet lietavas aiz loga nebūt nelika sajust tuvojošos svētkus.
Dabīgie aromatizētāji
No savas tantes es uzzināju, ka lieta ir aromatizētājos, ko viņa bija pagatavojusi pati speciāli svētkiem. Jau izsenis patīkami aromāti palīdzējuši piepildīt cilvēku mājokļus, dāvājot cilvēkiem lielisku garastāvokli un uzlabojot viņu pašsajūtu.
Piedāvājam 8 dabisku aromatizētāju variantus mājai, kurus vari pagatavot pati savām rokām. Pie tam tev nevajadzēs pielikt lielas pūles un pirkt dārgas sastāvdaļas to darināšanai.
1. Aromātiskās sveces
Tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem. Taču es nepiedāvāju tev pirkt gatavas aromātiskās sveces. Daudz labāk būs, ja tu pagatavosi tās savām rokām. Tā aromāts būs dabīgs un sanāks neliels jaungada dekors.
Lielisks risinājums dabiskajam aromatizētājam būs kanēļa standziņas. Ja svecei uzvilksi gumiju, bet aiz tās saliksi kanēļa standziņas. Pāri pārlīmē lenti un baudi jauku aromātu un maigu gaismu!
2. Apelsīnu miziņas
Ziemas periodā, īpaši Jaunā gada priekšvakarā katrā mājā ir apelsīni. Kad izlietosi mīkstumu, neizmet miziņu. Tā var kļūt par neparastu svečturi! Pie tam vēl ļoti lētu.
Pārgriez apelsīnu uz pusēm, uzmanīgi izņem apelsīna mīkstumu. Augšpusē izspied jebkuru figūru ar cepumu formiņas palīdzību. Izrotā apelsīna miziņu ar krustnagliņām. Otrā mizas daļā iekšā ievieto tējas sveci un pārklāj ar otru mizas daļu.
Lūk, cik skaisti tas izskatās!
3. Aromātisks dekors
Vēl viens interesants veids. Tev vajadzēs kaltētu augļu maisījumu, garšvielas. Tās var būt citrusu šķēlītes, āboli, mežrozīšu augļi, čiekuri, rieksti, lapas, kanēļa standziņas un citas garšvielas
Saliec visu burkā, pievieno dažus pilienus aromātiskas eļļas pēc izvēles. Lieliski noderēs apelsīnu, kanēļa vai priežu eļļa.
Uzmanīgi samaisi visas sastāvdaļas. Uzliec virsū vāku un pēc pāris stundām ieliec vaļējā traukā.
4. Virtene
Šo triku es izmantoju katru gadu. Lai izveidotu šādu aromātisku virteni, tev vajadzēs izkaltēt apelsīnu ripas vai iegādāties jau gatavas jebkurā rokdarbu veikalā.
Tālāk tās jāsaver uz auklas. Starp ripām var likt lauru lapas vai kanēļa standziņas, lai aromāts būtu spēcīgāks. Tā tev būs arī oriģināla virtene, ar ko rotāt logu vai arī izmantot kā neparastu eglītes rotājumu.
Izskatās labi, vai ne?
5. Neredzamais aromāts
Pāris stundas pirms viesu atnākšanas uzliec uz plīts nelielu katliņu ar ūdeni, kurā ir apelsīnu daiviņas, vaniļa, ingvers, egļu zariņi un krustnagliņas. Līdzko maisījums uzvārīsies, samazini uguni un atstāj, lai ūdens iztvaiko.
Pievērs uzmanību: tvaiku nosūcēju virtuvē labāk izslēgt, lai aromāts apvij visus priekšmetus mājā!
6. Aromāts pudelē
Lai jaungada aromāts būtu vienmēr pa rokai, palīdzēs vienkāršs izsmidzinātājs. Lai izgatavotu aromatizētāju, vajadzēs 3 ēdamkarotes degvīna vai spirta, ūdeni un ēteriskās eļļas. Es lietoju kadiķa, salvijas, rozmarīna, kanēļa, krustnagliņu, apelsīnu vai bergamotes eļļas.
Tukšā flakoniņā (240ml) ar smidzinātāju ielej degvīnu un eļļu maisījumu. Pārējo flakona tilpumu piepildi ar ūdeni un labi samaisi. Lai panāktu vajadzīgo efektu, izsmidzini līdzekli pirms viesu atnākšanas.
Vēl var ar savām rokām difuzoru, piemēram, uz eļļu bāzes.
Tīrā traukā samaisi nelielu daudzumu bāzes eļļas ( es izmantoju mandeļu vai džodžobas eļļu) un dažus pilienus vēl kādas aromātiskās eļļas. Gatavs.
Gatavajā maisījumā ieliec dažas bambusa nūjiņas, pēc tam apgriez tās otrādi. Kad manīsi, ka aromāts kļuvis vājāks, atkal apgriez nūjiņas otrādi.
7. Uz sāls bāzes
Tev atkal vajadzēs apelsīnu. Pārgriez to uz pusēm, izņem mīkstumu. Atsevišķi sajauc rupju jūras sāli ar neļķu, kanēļa un apelsīnu aromātiskajām eļļām. Pēc tam sāls un eļļu maisījumu saliec apelsīnu mizu pusītēs. Izrotā tās . Tāpat var izmantot arī citrona mizas pusītes, piepildot tās ar sāls un rozmarīna ēterisko eļļu un vaniļas ekstraktu.
8. Priežu čiekuri
Praktiski neviens jaungada dekors neiztiek bez čiekuriem. Tad kāpēc to nepadarīt aromātisku!
Čiekurus nomazgā, žāvē cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā apmēram pusstundu.
Kad čiekuri atdziest, ieliec tos maisiņā un iepilini 20 pilienus savas iecienītākās ēteriskās eļļas. Atstāj tos tur uz nedēļu, lai aromātiskā eļļa ievelkas. Tādus čiekurus var izmantot jaungada dekoros.