Lilijas ir manas mīļākās puķes. Tās, atšķirībā no rozēm un tulpēm, pat nogriezt žēl, lai ieliktu vāzē. Kad sāk ziedēt lilijas, viss dārzs it kā aiziet visaptverošās smaržās. Bites sajūk prātā, un es viņas saprotu. Man izdevās pavairot lilijas tik ļoti, ka no to smaržas reiba galva.
Kopjot šos dievišķos augus, cenšos neeksperimentēt. Pārstādīt tās ir viegli, bet pavairošanai jāizvēlas vispiemērotākais veids. Manā ģimenē populāri ir trīs veidi. Pastāstīšu par tiem sīkāk.
Kā var droši pārstādīt lilijas
Vislabākais laiks liliju pārstādīšanai un stādīšanai vidējā klimata joslā ir augusts un septembris, dienvidu reģionos – līdz rudens vidum. Jebkurā gadījumā lilijas vajag pārstādīt tikai pēc tam, kad tās ir noziedējušas. Ziedēšanas laikā „traucēt” var tikai Āzijas lilijas. Tās uzskata par visizturīgākajām.
Lai lilijas labi attīstītos, tās jāizrok un jāpārstāda ik pēc 3-4 gadiem. Pie tam jāmaina arī vieta, tai jābūt saulainai un tā nevar būt pārāk ūdeņaina. Ēnainā vietā un pusēnā puķe arī augs, bet ziedi nebūs tik koši un tik kupli.
Sīpolu bērniņi veidojas pie pieaugušā auga kāta pamatnes. Tos var atdalīt un tūdaļ iestādīt 4-5 cm dziļumā, 10-12 cm attālumā vienu no otra. Augsnei jābūt pasargātai no nelabiem laika apstākļiem un jābūt nodrošinātam pietiekamam mitrumam. Piebarot ieteicams.
Liliju pavairošana ar daiviņām
Ar daiviņām lilijas pavairo tad, ja liliju sīpoli ir lieli, ja vēlas iegūt pēc iespējas vairāk stādāmā materiāla. Piemēram, 1 sīpols veido līdz 20 daiviņām. Uz katras izveidojas 2-5 sīpoli-bērniņi pavairošanai. Materiālu gatavo maijā. Tāpēc sīpols jāizrok un jānomazgā.
No pamatnes atdala veselākās un tīrākās daiviņas. Nomazgā tās ar ūdeni, tad ieliek uz 20 minūtēm 0,1% kālija permanganāta šķīdumā. Pēc tam apstrādā tās ar augšanas stimulatoru. Tad ieliec stādāmo materiālu maisiņā ar mitrām zāģu skaidām un noliec siltā vietā. Jau pēc 2 mēnešiem parādīsies mazi sīpoliņi.
Liliju pavairošana ar lapu padusīšu pumpuriņiem
Liliju mīļotāji ir pamanījuši mazus pumpuriņus, kas veidojas puķes ziedēšanas laikā lapu padusītēs. Pavairošana ar šiem pumpuriem ir augam visdrošākais veids, jo šie pumpuriņi, kad nokrīt, viņiem jau ir mazas saknītes un lapiņas. Savāc šos pumpuriņus uzreiz pēc ziedēšanas un sagatavo stādīšanai.
Paturi pumpuriņus ledusskapī 3-4 nedēļas. Pēc tam iestādi atklātā gruntī 2-3 cm dziļumā un 4-5 cm attālumā vienu no otra. Stādījumu piebaro ar kūdru un lapu trūdiem, regulāri laisti. Spēcīgi augi būs jau pēc 2-3 gadiem. Līdz tam laikam ziedu pumpurus labāk nogriezt.
Vārdu sakot, ar šo paņēmienu lilijas pavairo aprīlī, maijā, turi tos līdz pašam pavasarim ledusskapī. Jau iepriekš apber pumpurus ar sausām skaidām. Tici, ar stādiņiem pa šo laiku nekas nenotiks!