Ne velti jasmīna ziedu sauc par nakts karalieni. Tas pateicoties iespaidīgajam aromātam. Austrumos jasmīna ziedus īpaši dievina un uzskata tos par uzticīgas mīlestības simbolu.
Ķīnā, piemēram, ir pat tautas dziesma, kuras nosaukums ir „Molihua”, kas tulkojumā nozīmē „jasmīna ziediņš”. Tēja ar jasmīnu nākusi no Ķīnas, parasti tā ir zaļā tēja ar atpazīstamu raksturīgu smaržu.
Mūsu platuma grādos izplatīti ir lielziedu jasmīni un tieši tagad ir jasmīnu ziedēšanas laiks. Piedāvājam parūpēties par jasmīnu ziedu ievākšanu, tāpēc, ka jasmīnu ziedu lapiņas noder ne tikai tējas aromatizēšanai. Beigās pastāstīsim, kā tēja pareizi jāvāra.
Jasmīns ir unikāls dabisks aromatizētājs, kas spēj piedot telpai harmoniju. Katrā gadījumā, tā uzskata austrumnieki. Jasmīna ziedus var salikt drēbju skapī. Vienkārši pagatavo maisiņus ar ziediem, ar to pilnīgi pietiks. Tādu maisiņu var vienkārši nolikt istabā, gaiss piepildīsies ar patīkamu smaržu.
Jasmīna ziedu izmantošana
1. Dušai
Uzskata, ka jasmīns labvēlīgi ietekmē cilvēka dvēseles stāvokli. Aromāts noņem spriedzi, palīdz iegūt dvēseles līdzsvaru, noņem lieko satraukumu. Liec jasmīna ziedu maisiņu zem spilvena un drīz vien pamanīsi, ka aizmiedz vieglāk un mierīgāk. Lej jasmīna un lavandas ziedu vannā (vienādās attiecībās) pirms gulētiešanas.
2. Ķermenim
Parfimērijā jasmīnu izmanto ne tikai aromāta dēļ. Jasmīna ziedu eļļa tonizē ādu un atjauno matus. Var pievienot pāris pilienu šīs eļļas savam krēmam vai šampūnam. Patīkamais aromāts radīs nomierinošu efektu.
3. Daiļradei
Uzskata, ka jasmīns nepieciešams radošiem cilvēkiem, jo tā smarža spēj rosināt fantāziju, palīdz atrast nestandarta risinājumus un veidot oriģinālu radošu vēstījumu. Ja tu darbojies reklāmā vai esi saistīts ar to, pamēģini savā darba telpā nolikt jasmīnus.
Kā ievākt jasmīnu ziedus
Ja tavā pagalmā aug jasmīns, tad kāpēc gan nesavākt jasmīna ziedus visam gadam? Tiesa, nāksies pamosties agrāk, 4 vai 5 no rīta. Uzskata, ka šajā laikā ziedos ir visvairāk eļļas. Lietus laikā ziedus vākt nedrīkst, lai vismaz vienu dienu ir sauss laiks. Ņem lielāku trauku, ziedi nedrīkst būt saspiesti, tiem ir jāelpo.
Kā kaltē jasmīna ziedus
Vienkārši saliec uz papīra lapas vienā kārtā un noliec siltā sausā vietā. Kaltēt ziedus vajag aptuveni 5 dienas, pa laikam apmaisot, lai ziedi kalstu vienmērīgi. Atceries, ka jasmīns ir trausls augs, tāpēc kaltēšana cepeškrāsnī nederēs. Lapiņas sabirzīs, bet tas nekur neder. Ir jāsanāk gaišām aromātiskām ziedlapiņām.
Kā uzglabāt kaltētos jasmīna ziedus
Vislabāk noderēs stikla trauks. Ideāli, ja šis trauks būs no tumša stikla, derēs arī litra burka. Blīvi noslēgt trauku nevajag, lai gaiss ziediem piekļūst. Ja ir burku trūkums, var izmantot papīra maisiņus. Svarīga nianse – ziedus var glabāt aptuveni gadu, pēc tam tie zaudē savu aromātu.
Kā vārīt jasmīnu tēju
Parasti jasmīnus vāra kopā ar zaļo tēju. Uzskata, ka karstā laikā šādai tējai piemīt dzesējošs efekts. Taču var vārīt arī ar melno tēju – sildošo.
Žanra klasika – uz trim daļām tējas (zaļās vai melnās) ņem 1 daļu kaltētu jasmīna ziedu. Vienkārši pārlej visu ar vārošu ūdeni un ļauj tējai ievilkties. Neaizmirsti, ka zaļā tēja ir stiprāka par melno, tāpēc nepārcenties.
Varam droši apgalvot, ka ar tavām rokām lasītie jasmīna ziedi nemaz nebūs mazāk kvalitatīvi par veikalā pirktajiem. Bet vēl būs lepnums par to, ka tas ir tavs produkts. Ja nav pacietības gaidīt, kad ziedi izžūs, vari vārīt tēju tūlīt, izmantojot svaigus ziedus. Bet tad ziedu un tējas attiecībai jābūt 1:2. Tikai noteikti ziedus pirms vārīšanas nomazgā.