Tradīcija svētkus svinēt plaši pamazām sāk atkāpties. Skaļas mājas viesības tiek rīkotas aizvien retāk, bet jaunie cilvēki vispār pasākuši savus svētkus svinēt kafejnīcās vai restorānos, jo tas ir mūsdienīgi, skaisti un ērti: nav nekas jāorganizē, jāgatavo, jānovāc.
Tomēr vecāki cilvēki atceras, cik patīkami notika kāzas, jubilejas un pat Jaungada svētki mājās, kad zem viena jumta sanāca kopā vairākas ģimenes. Tādas viesības mājas apstākļos bija dvēseliskas, priecīgas un siltas.
Mājas viesības
Šādu viesību priekšrocība bija mierīgums. Var ērti apsēsties krēslā vai dīvānā un klausīties tev tuvu cilvēku sarunās. Pie tam blakus nebūs ne skaļa mūzika, ne iereibušu jauniešu kompānija (kā kafejnīcā), kuru dēļ nevar sadzirdēt pat savu tuvāko blakussēdētāju.
Ģimenes viesībās sanāca kopā visi ģimenes locekļi: bērni, pieaugušie un seniori. Bieži vien pie viena galda sēdēja cilvēki, kuri citos apstākļos satikās reti. Tāpēc tādas viesības tuvināja ģimeni, kļuva par labu tradīciju, ko vēroja bērni, lai vēlāk ievērotu jau savā ģimenē.
Runājot par ēdieniem, tad tādās reizēs uz galdiem parādījās tādi, kādus ikdienā parasti nebija iespējams nogaršot. Paradums labāko pietaupīt svētku reizēm, lai paspīdētu viesu priekšā, arī padarīja svētkus īpašus. Mājas sālījumi, konservējumi, konditorejas izstrādājumi un citi gardumi tad šķita kā kulinārijas mākslas virsotne.
Pat pieticīgs galds bija svētki, ja pie tā pulcējās patiesi tuvi cilvēki. Dāvanas, skaļi tosti, sirsnīgas sarunas un dziesmu dziedāšana pārvērta svinības par kaut ko īpašu, par pasākumu, kura dēļ bija vērts mēnešiem taupīt naudu, bet reizēm pat aizņemties.
Taču mūsdienās šāda svētku svinēšana pa mazām sāk aizmirsties. Ja cilvēki arī nolemj atzīmēt kādus svētkus mājās, tad tas notiek šaurā ģimenes lokā. Aicināt visus pēc kārtas nedomā. Iespējams, cilvēki sākuši saudzīgāk attiekties pret naudu. Bet varbūt pašas naudas ir mazāk. Taču cēlonis nav tikai naudā.
Plašām viesībām nav vajadzīga tikai nauda, bet arī daudz darba. Pāris dienas jāpavada virtuvē, lai radītu kaut minimālu svētku sajūtu. Un galu galā vēl būs par visiem jāparūpējas, jānomazgā trauki, jāsakārto viss.
Šķiet, saimniekiem būtu jābūt par svētku karaļiem, taču viņi pārtop par kalpiem iereibušajiem viesiem, ne katru no tiem gribas redzēt. Pie tam pašā svētku kulminācijā parādīties arī kāds kaimiņš, kuram patīk iedzert tā spēcīgāk. Nu kā tu nepacienāsi?
Aiziet uz kafejnīcu vai restorānu mūsdienās var vienkāršāk, nekā pirms pāris desmitiem gadu. Un tur patiešām var atpūsties, pilnībā ļauties svētkiem, nedomājot par to, vai uz galda visa ir pietiekoši. Visu netīro darbu padarīs personāls. Klientiem atliks vien labi pavadīt laiku.
Labā iestādē vienmēr atradīsies, kur apmesties un pat padejot. Tur var parūpēties par fotogrāfijām, ar kurām padalīties sociālajos tīklos. Un arī paskatīties šos uzņēmumus pēc tam noteikti gribēsies ar pozitīvām emocijām, nevis atceroties par ēdienu gatavošanu, trauku mazgāšanu un mājas sakopšanu, bet reizēm arī par kādu sagurušo viesi.