Kas satur šādas attiecības?
Pieradums. Kad partneri ilgstoši dzīvo kopā, labi zina viens otru, augstu vērtē komfortu un stabilitāti. Šķirties nozīmē kaut ko mainīt, bet tas nozīmē iziešanu no komforta zonas.
Nepiepildītas cerības, ilūzijas, gaidas. Dažreiz, lai cik dīvaini tas varētu šķist, cilvēki nešķiras, jo viņi ir izveidojuši priekšstatu par attiecībām. Skaistās cerības nav piepildījušās, taču šķirties žēl. Nav viegli šķirties ar ilūziju, turklāt pieslēdzas klāt nožēla, ka nesanāca, un cerība, „bet varbūt tomēr”, un arī bailes „varbūt tā ir vienīgā iespēja”.
Scenārijs. Dzīves plāns, kas radies vēl bērnībā, visticamāk vecāku uzraudzībā. „Mūsu dzimtā neviens nav šķīries”, „labāk zīle rokā, kā mednis kokā”, „precas vienreiz” utt.
Antiscenārijs. Ideja tāda pati, ka skatās piemērā no ģimenes vai sabiedrības, taču otrādi – „mammai un vecmammai nesanāca, man arī nesanāks” utt.
Abos gadījumos, cilvēks nav spējīgs pieņemt patstāvīgu lēmumu, tas jau ir bijis pieņemts un ārkārtīgi iesēdies zemapziņā.
Bailes – vienas no stiprākajā emocijām. „Kā dzīvot tālāk?”, „Kas būs?”, „Vai es nenožēlošu?” utt. Kā arī bailes no agresijas vai atriebības no partnera puses.
Vainas apziņa. To var pagriezt kā nodevību un tādā veidā iedarboties uz parteri, lai noturētu.
Manipulācija. Tiek aktivizēta svarīguma un atbildības sajūta. „Kā es bez tevis?”
Ideālais partneris. Nevar aiziet no tik ideāla partnera, neviens nesapratīs.
Tikt ārā no mirušām attiecībām ir ļoti grūti!
Dažkārt palīdz pieņemt lēmumu dzīves krīzes, kas liek atgriezties pie eksistenciāliem faktoriem, un saprast, ka nevēlies šādu dzīvi. Taču labākais padoms – negaidīt to un vērsties pēc palīdzības uzreiz.