Mušas klātbūtne ēdienā ir biežs temats ar ēdināšanas sfēru saistītās anekdotēs, tomēr, kāpēc mušas tik bieži nolaižas uz ēdiena? Kāpēc tās izvēlas darīt sev galu tikko pasniegtajā zupā? Vai šo zupu ir droši pēc tam ēst? Pētnieki beidzot likuši punktu neziņai un piedāvā uz visiem šiem jautājumiem zinātniskas atbildes.
Kā vēsta izdevums “Mental Floss”, parastā mājas muša (Musca domestica) neapdraud cilvēka veselību ar indīgiem dzeloņiem vai zobiem. Tā savu barību sameklē daudz mierīgākā ceļā – citu dzīvnieku vai cilvēku izkārnījumos un atkritumos. Tā kā mušai nepieciešama šķidra barība, bet lielākā daļa atkritumu ir cietā agregātstāvoklī, muša uz savas maltītes mēdz, vienkārši sakot, vemt un spļaut. Mušas siekalu ķīmiskais sastāvs sašķeļ cietās barības vielas, padarot tās šķidras un viegli uzsūcamas.
Interesanti, bet, kad muša ietur maltīti, tā reizē mēdz arī kakāt un dēt oliņas. Parasti tās ir mušu mātītes, kas varētu droši saņemt balvu par pretīgākā dzīvnieka pasaulē godu.
Atgriežoties pie zupas – lai arī pretīgi, tomēr tas viss nekaitētu cilvēkam, jo muša ar to tikai mielojas, tomēr, tā kā muša mēdz saimniekot arī pa atkritumu spaiņiem un izkārnījumiem, tā pārnēsā dažādus, cilvēkam kaitīgus patogēnus, kas var nokļūt zupā vai uz cita ēdiena.
«Mājas mušas pārnēsā teju visus nejaukākos patogēnus un mikroorganismus, kādus tu vien spēj iedomāties. Viss, kas iznāk no dzīvnieka, piemēram, baktērijas un vīrusi, ar mušas palīdzību var nonākt uz cilvēka ēdiena,» komentēja Kornela Universitātes pētnieks Džefs Skots.
Eksperti aprēķinājuši, ka pieaugusi mājas muša var pārnēsāt aptuveni simts dažādas slimības un parazītus, to skaitā salmonelozi un lenteni. Tomēr, vai tas nozīmē, ka ēdiens, kuram ir pieskārusies muša, nekavējoties jāizmet? Nē.
Sidnejas Universitātes pētnieks Kamerons Vebs apgalvo, ka ātra mušas vizīte uz cilvēka maltītes, nekādu ļaunumu tam nenodarīs.
«Lielākajā daļā gadījumu muša uz ēdiena nenozīmē, ka tas uzreiz jāmet ārā. Mušas īslaicīga nolaišanās uz ēdiena visticamāk cilvēkam nekaitēs. Vairāk būtu jāuztraucas, ja muša jau ilgāku laiku saimnieko uz jūsu ēdiena un ir paspējusi jau sadēt tajā oliņas,» piebilda Vebs.