Pirms 110 gadiem Iļja Mečņikovs saņēma Nobela prēmiju par pētījumiem, kuru gaitā tika pierādīts, ka tā sauktās „labās” baktērijas palielina mūža garumu. Patiešām fermentētam ēdienam piemīt atveseļojošas un atjaunojošas īpašības, kuras iepriekš tam nepiemita vispār vai arī bija pavisam maz.
Kopš 1908. gada jau daudz ūdeņu aiztecējis. Šodien tiek ražots daudz dažādu fermentu, bet neviens neiedarbojas tik pozitīvi, kā dabiski fermentēti produkti, it sevišķi dārzeņi. Fermentētas bietes ir atzītas par efektīvām zālēm cīņā ar gremošanas trakta slimībām un pārtikas alerģijām. Bet pagatavot tādas bietes var arī mājās.
Fermentācija ir vienkāršs veids, kā palielināt vērtīgo vielu pieejamību un bagātināt ar vērtīgajiem fermentiem un baktērijām. Visi ārsti iesaka lietot svaigas bietes, bet ne pārāk lielos daudzumos. Taču dārzeņu, kas ir fermentēti, var ēst, cik vēlies. Tie arī daudzos gadījumos palīdz.
Fermentētas bietes :
* Nostiprina sirdi pateicoties to sastāvā esošajiem nitrātiem.
* Paaugstina treniņu efektivitāti un sportistu izturību.
* Tām piemīt pretvēža un imunostimulējošas īpašības.
* Palielina organisma aizsargspējas.
* Minimizē insulta risku.
* Novērš augļa defektu veidošanos.
* Mazina rīta nelabumu.
Kā pagatavot fermentētas bietes
Protams, ne visi fermentētie dārzeņi ir vienlīdz vērtīgi. Tie bagātina organismu vien tad, ja fermentācija notiek dabiski. Parastais sāls un ūdens darīs savu darbu.
Sastāvdaļas:
6 bietes
500 ml ūdens
0,5 tējkarotes jūras sāls
1 kanēļa standziņa
Sinepju, fenheļa sēkliņas pēc garšas
Krustnagliņas pēc garšas
Pagatavošana:
1. Nomazgājiet bietes. Cepiet tās 1,5 stundas 200 grādu temperatūrā.
2. Kad bietes atdzisušas, notīriet tās, sagrieziet salmiņos.
3. Izšķīdiniet jūras sāli ūdenī.
4. Bietes lieciet burkā, pārlejiet pāri sālsūdeni, pievienojiet garšvielas, uzlieciet plastmasas vāku. Ļaujiet nostāvēties 3 dienas. Tad lietojiet. Uzglabājiet ledusskapī.
Ja fermentācijas laikā uz bietēm izveidojas putas vai plēvīte, vienkārši noņemiet tās. Pareizi veiktas fermentācijas marinādei jābūt ar patīkamu garšu. Līdz ko jūs burku ieliksiet ledusskapī, fermentācijas process būs pabeigts. Gatavo produktu varat lietot gan salātos, gan zupas, gan vienkārši apēst pa gabaliņam tāpat. Jums garšos.